czwartek, 6 lutego 2025

Telegram z 31 VIII 1942 r. w sprawie przyjmowania ewakuowanej ludności

[Do] przewodniczących Rajczriezwyczkomów [rejonowych komisji nadzwyczajnych]

Obłczriezwyczkom [Obwodowa Komisja Nadzwyczajna] zobowiązuje pilnie specjalnym posiedzeniu komisji przeciwepidemicznej rozpatrzeć działania sanitarne ewakuowanej ludności organizujcie na stacjach rozładunku pracę łaźni dezynsektorów zapewnijcie mydło opał przecinek hospitalizację zakaźnie chorych dwukrotne zabiegi sanitarne przyjeżdżających na stacje rozładunku powtórnie miejscach osiedlenia.

Zampriedobłispołkoma [Zastępca Przewodniczącego Obwodowego Komitetu Wykonawczego] (Gorodieckij)

Czimkient, Obłzdrawotdieł [Obwodowy Wydział Zdrowia], 31 sierpnia 1942 r.

[Tym razem pozostawiłem zarówno tekst telegramu jak i skrótowce w oryginalnym brzmieniu. Warto zwrócić uwagę  - wojna trwa od roku, mimo to cały czas trwa „walka” o uruchomienie najprostszych rzeczy: łaźnia (bania), woszebojka (komora parowa), zapewnienie mydła i opału. 
Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenia Janusz Kobryń]

AOsz. F. 134, op.1,  sw. 12, d. 79, s. 45

Notatka w sprawie Bazy Asenizacyjnej



Dla ostatecznej poprawy działalności Bazy Asenizacyjnej potrzeba następujących działań:
1. Zobowiązać Przedsiębiorstwo Obrotu Końmi [i wielbłądami] do przydziału 5 koni i 3 koni dla Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (transportu zakaźnie chorych);
2. Prosimy o wydanie poleceń Obwodowemu Wydziałowi Handlu oraz Obwodowemu Związkowi Spółdzielni Przemysłowych w sprawie przydziału 30 sztuk kół dla Bazy Asenizacyjnej i 20 kół dla Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej;
3. Zobowiązać Obwodowy Wydział Handlu do przydziału na okres zimowy 20 sztuk watowanych ubrań oraz 20 par obuwia, jako odzieży roboczej dla Asenizatorów [tak w dokumencie – wielką literą!]

Przewodniczący Miejskiej Komisji Nadzwyczajnej (Kuroczkin)

Członkowie: (Kudaszowa, Aksartow, Błoch)

[Maszynopis w języku rosyjskim, bez daty i miejsca, tłumaczenie Janusz Kobryń]



AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 48.




środa, 5 lutego 2025

Raport z przeprowadzonych działań p. epidemicznych, jesień 1942 r.

 Raport

W celu realizacji postanowienia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej i Miejskiej Komisji Nadzwyczajnej wykonano następujące prace:

  1. Łaźnie, punkty sanitarne i komory dezynfekcyjne.

    1. Z 7 łaźni znajdujących się w mieście wyremontowano i są one w pełnej gotowości, 3 w mieście, w Czimkienckim Zakładzie Przeróbki Ołowiu, Zakładach Chemiczno-Farmaceutycznych. Pozostałe są w trakcie remontu, będą gotowe do 10 X br.

    2. Trwa remont punktów sanitarnych. Jeden, w Przychodni Miejskiej będzie gotowy do 1 XI. Zakończenie remontu drugiego, Centralnego Punktu Sanitarnego, o największej przepustowości, na dzień dzisiejszy nie może być wykonane z powodu braku 50 l wysokiej jakości pokostu.

  2. Remont studni.

    Remont studni powszechnego użytku, zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zostało wyremontowanych 9 studni i źródeł powszechnego użytku, wyczyszczono i pobielono – wszystkie. Wyczyszczono także miejską sieć kanałów z wodą.

  3. Asenizacja i grzebowiska

    W raportowanym okresie ilość beczek zwiększono z 4 do 11. W okresie tym pozyskano 6 koni, a także komplety uprzęży. Pozyskano 8 nowych beczek drewnianych. Zwiększono ilość etatów asenizatorów z 4 do 10 osób.

    Grzebowiska doprowadzone do porządku: wykopano 3 doły do zakopywania padłych zwierząt, porozrzucaną [padlinę] i rozrzucone śmieci zebrano i zakopano w specjalnie wykonanych wykopach.

    Zgodnie z postanowieniem Komisji Nadzwyczajnej nieczystości są także wylewane do wykopanych rowów, a następnie zasypywane ziemią, grzebowiska są codziennie przeorywane pługiem konnym, żadnych uwag w tym zakresie ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej w chwili obecnej nie ma.

  4. Gotowość punktów szpitalnych do sezonu jesienno-zimowego.

    We wszystkich punktach szpitalnych zakończono remonty bieżące. Punkty szpitalne mogą przyjać do 700 chorych.

    Co należy wykonać.

    Zwracam uwagę Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej na braki, od których zależy i zależeć będzie bardzo wiele:

    1. Jeśli nasze szpitale mogą pomieścić 700 chorych, to z powodu braku pościeli nie mogą poradzić sobie z 700 chorymi. Decyzji Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej z 7 maja o przydziale 5000 m tkaniny do tej pory nie zrealizowano, a nawet nie można odnaleźć samej decyzji.

    2. Nawet jeśli w mieście byłoby nie 700 łóżek, ale więcej, to mimo wszystko nie doprowadzi to do zniżenia zachorowalności, jeśli kierownictwo Stacji Czimkient i pracownicy medyczni kolei nie zaczną realizować postanowienia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej z dn. 13 sierpnia br. Przyjeżdżający obywatele nie są zatrzymywani, nie są poddawani zabiegom sanitarnym. Kiedy wreszcie będzie tam uruchomiona kwarantanna?

      Dyrektor Zakładów Bawełnianych, tow. Kuzin, ignorując postanowienie Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej o przekazaniu klubu Zakładów Bawełnianych pod punkt kwarantanny, odmawia nawet przyjęcia wypisu z postanawienia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej. Sprawę tow. Kuzina przekazałam prokuraturze miejskiej.

      W celu zapewnienia hospitalizacji chorych na tyfus brzuszny Obwodowa Komisja Nadzwyczajna postanowiła przekazać dom zajmowany przez Woroneski Dom Dziecka przy ul. Szmidta w zamian za budynek przekazany Czugujewskiej Szkole Lotniczej przy ul. Dolores Ibarruri. Obwodowy Wydział Oświaty Ludowej kategorycznie odmówił, tłumacząc się decyzjami Ludowego Komisariatu Oświaty Kazachskiej SRR. W Czimkiencie nie ma innych budynków nadających się na szpital.

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 46.

Pismo do Obwodowego Oddziału Czerwonego Krzyża z 29 VIII 42 r.



Do Obwodowego Oddziału Czerwonego Krzyża, tow. Worobiewa

Zgodnie ze swymi postanowieniami z dn. 13 VIII i powtórnego z dn. 29 VIII Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna poleca Wam pilnie przydzielić do Punktu Sanitarnego na stacji Czimkient 40 drużynowych [dziewcząt] w celu zapewnienia obsługi ewakuowanej ludności. Wykonanie potwierdźcie do 1 IX 42 r.

Sekretarz pełnomocny Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Mirkis)

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 36.

Protokół Obwodowej Komisji Przeciwepidemicznej z 30 X 1942 r.

 

Protokół № 21 posiedzenia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej

Czimkient, 30 października 1942 r.

Obecni byli członkowie Komisji Nadzwyczajnej:

  • tow. Zakirowa,

  • tow. Makarowa,

  • tow. Gurjew

  • Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Miejskiej Rady Delegatów Robotniczych miasta Czimkient – tow. Kuroczkin

  • Zastępca Naczelnika Obwodowego Zarżadu Milicji – tow. Tkaczew

  • Obwodowy Epidemiolog – tow. Mirkis

  • Kierownik Miejskiego Wydziału Zdrowia – tow. Błoch

  • Inżynier Obwodowego Wydziału Komunalnego – tow. Lisicin

  • Obwodowe Zrzeszenie Spółdzielni Przemysłowych – tow. Łukaszkin

  • Kierownik Obwodowego Zrzeszenia Spółdzielni Przemysłowych – tow. Kukarin

O działaniach przeciwepidemicznym w sezonie jesienno-zimowym 1942-1943 r.

Postanowiono:

  1. Plan działań przedstawiony przez Obwodowy Wydział Zdrowia – zatwierdzić.

  2. Zobowiązać przewodniczących pełnomocnych przeciwepidemicznych komisji nadzwyczajnych do zatwierdzenia planu działań zapobiegania tyfusowi brzusznemu w sezonie jesienno-zimowym 1942-1943 r.

  3. Zobowiązać Obwodowy Wydział Zdrowia i jego organy terenowe do przeprowadzenia, w ciągu miesiąca, kontroli stanu placówek leczniczych, sanitarnych, dworców kolejowych, łaźni, punktów ewakuacyjnych, zakładów fryzjerskich i innych obiektów użyteczności społecznej.

    Rezultaty kontroli oraz raporty osób odpowiedzialnych stan wymienionych obiektów przedstawić na posiedzeniach rejonowych nadzwyczajnych komisji przeciwepidemicznych.

  4. Polecić Kierownikowi Obwodowego Wydziału Zdrowia, tow. Makarowej, przeprowadzenie kontroli wykonania rozkazu 7 Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony i wyniki przedstawić nie później niż 15 XI.

  5. Zobowiązać przewodniczących miejskich i rejonowych komitetów wykonawczych aby, nie później niż do 15 XI, dostarczyć szpitalom zakaźnym zapas opału na połowę sezonu grzewczego, oraz do 1 stycznia na cały sezon grzewczy.

  6. Zobowiązać Obwodowy Wydział Komunalny do

    1. zapewnienia opału dla łaźni – do 15 XI zapas na połowę sezonu grzewczego, oraz do 1 stycznia na cały sezon grzewczy.

    2. do 1 stycznia wybudować przy łaźniach komunalnych najprostsze komory dezynsekcyjne

  7. Zobowiązać Obwodowy Zarząd Przemysłu Terenowego do:

    1. zapewnienia produkcji mydła w IV kw. w ilości 324 t i w I kwartale 1943 r. w ilości 330 ton. Zasoby mydła rozdzielać wyłącznie po uzgodnieniu z Obwodowym Wydziałem Zdrowia i jego organami na miejscu;

    2. zapewnić wyprodukowanie w IV kwartale 1942 r. i w I kw. 1943 r. nie mniej niż 50.000 grzebieni;

    3. zorganizować produkcję mydła „K” [mieszanina mydła i heksachlorocykloheksanu, środka owadobójczego];

    4. do 1 VIII przygotować 3 tony emulsji naftowo-mydlanej;

  8. Zobowiązać miejskie i rejonowe komisje nadzwyczajne do:

    1. do dn. 15 XI dostarczyć do łaźni i komór dezynfekcyjnych w kołchozach zapas opału na połowę sezonu grzewczego i do 1 I na cały sezon grzewczy. Nie później niż do 15 XI przydzielić personel do obsługi łaźni i dezynsektorów do obsługi komór, zapewnić zapłatę za trudodni.

      Do 1 stycznia zakończyć budowę łaźni, tam gdzie ich nie ma.

      [Stan łaźni/komór]

      rej. bostandycki 51/45

      rej. karataski 8/26

      rej. dżuwaliński 33/30

      rej. kirowski 7/8

      Kyzył-Kumski -/6

      kieleski -/35

      rej. lengierski 10/29

      rej. sajramski 28/39

      rej. sary-agaczewski 2/14 [brak danych o pozostałych rejonach]

    2. w sezonie jesienno-zimowym zachować wszystkie łóżka, stałe i czasowe, istniejące w kwietniu 1942 r. W ciągu miesiąca znów uruchomić te łóżka, przygotować się do uruchomienia rezerwy w ilości […] sieci zakaźnej. Wyznaczyć i przygotować pomieszczenia, przygotować kadry, wyposażenie trzymać w rezerwie;

    3. do 15 listopada wydzielić do dyspozycji stacji sanitarno-epidemiologicznych, wiejskich punktów lekarskich transport dla czasowej hospitalizacji chorych i dezynfekcji w ogniskach zachorowań;

    4. zapewnić przeprowadzanie zabiegów sanitarnych w 10-dniowych odstępach w hotelach robotniczych przedsiębiorstw, sowchozów, szkołach, internatach. Kierownictwo placówek zobowiązać do kwaterowania nowych mieszkańców i przyjeżdżających w delegacje, tylko po przejściu zabiegów sanitarnych;

    5. wprowadzić ścisłą kontrolę warunków sanitarnych w aresztach tymczasowych, nie dopuszczać do umieszczania w nich zatrzymanych, którzy nie przeszli zabiegów sanitarnych;

    6. do 15 XI wydzielić pomieszczenia w centrach rejonów dla utworzenia tam punktów dezynfekcyjnych;

    7. zobowiązać kierownictwo przedsiębiorstw, instytucji, kołchozów, w których znajduję się najprostsze komory dezynsekcyjne – woszebojki do w ciągu […] dni przydzielić personel do ich obsługi i skierować ich na szybkie kursy dezynsektorów organizowane przez wydziały zdrowia. Przygotowanie dezynsektorów zakończyć do 1 XII;

    8. wprowadzić obowiązkowe zabiegi sanitarne dla ludności miejskiej powracającej do miast i osad z prac polowych.

Wysłuchano pkt.2: O przeprowadzeniu drobnych przeciwmalarycznych prac hydrotechnicznych na terenie os. Iskander w rejonie bostandyckim i os. Burno-Oktiabrskoje w rejonie dżuwalińskim.

Postanowiono:

  1. polecić Przewodniczącemu Nadzwyczajnej Komisji Przeciwepidemicznej rejonu bostandyckiego, tow. Tabijewowi i tow. Puposzence, zorganizować i przeprowadzić prace hydrotechniczne na podmokłych terenach os. Iskander i Burno-Oktiabrskoje [z udziałem?] hydrotechinka Bałkaszyna

[Brak dalszej części. tekstu, maszynopis w języku rosyjskim, miejscami nieczytelny, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 35.

Notatka służbowa z sierpnia 1942 r

Notatka służbowa z sierpnia 1942 r. w sprawie przygotowania szkół do nowego roku szkolnego.

 Do Kierownika Rejonowego Wydziału Zdrowia …

W związku z rozpoczęciem działalności szkół w nowym roku szkolnym FZO, RU polecamy Wam przeprowadzenie kontroli przygotowania placówek pod względem wyposażenia, bielizny, pomieszczeń przeznaczonych do udzielania pomocy medycznej i izolatek dla chorych zakaźnie, magazynku do przechowywania brudniej bielizny, [zapewnienia] przegotowanej wody, sprzątania terenu, chlorowania i sprzątania urządzeń sanitarnych w podwórzach, stanu sanitarnego części żywieniowej i jakości przygotowanej produkcji. O wykonaniu powyższego polecenia należy raportować do Obwodowego Wydziału Zdrowia do 15 sierpnia, a następnie raportować, każdego pierwszego dnia miesiąca.

Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia (Makarowa)

Starszy Obwodowy Państwowy Inspektor Sanitarny (Łapina)


[FZO i RU - szkoły przysposobienia zawodowego, do których kierowano 14-letnie dzieci na zasadzie mobilizacji. Rękopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 34.

sobota, 1 lutego 2025

Notatka o sytuacji w rej. pachta-aralskim z dn. 4 VIII 42 r.

 Czimkient, Obwodowy Wydział Zdrowia

Do tow. Makarowej

od Gałacziani, Rejonowy Wydział Zdrowia, Sławianka, rejon pachta-aralski

Raport

W trakcie kontroli [realizacji] postanowień Republikańskiej Komisji Nadzwyczajnej przy Radzie Komisarzy Ludowych Kazachskiej SRR lipca 1942 r. okazało się, że:

  1. Pachta-Aralska Rejonowa Nadzwyczajna Komisja Przeciwepidemiczna w ciągu ostatnich miesięcy nie zbierała się. Ostatnie posiedzenie komisji odbyło się 2 lipca 1942 r. i dotyczyło zniżenia zachorowalności dzieci i walce z letnimi zachorowaniami żołądkowo-jelitowymi. Rozkazy Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony № 7, № 10 nie były przedmiotem pracy komisji.

  2. Praca w zakresie organizacji pełnomocników sanitarnych nie jest w pełni prowadzona. Na terenie rejonu są miejsca, gdzie praca pełnomocników jest dobrze prowadzona: kołchozy „Szaga”, „Ałgabas”, „[im.] Czkałowa”, „Krasnyj Awangard”, „1 Maja”, Sowchoz „Kauczuk”. Są także miejsca, gdzie praca pełnomocników sanitarnych nie jest prowadzona, sa to kołchozy: „Oktiabr”, Unimkier „III Pięciolatki”.

  3. Budowa ubikacji [wychodków] w centrum rejonu, przy instytucjach oraz domach prywatnych w większości nie jest zrealizowana. Do chwili obecnej Rejonowy Wydział Rolnictwa, Wydział Oświaty Ludowej, [spółdzielnia?] „Pachta-Promszwiej”, a także targowisko – budowy ubikacji [nie] rozpoczęły.

  4. Rozkaz komitetu obrony dotyczący budowy łaźni i komór dezynfekcyjnych [woszebojek] przy każdym kołchozie nie jest wykonany. W 41 kołchozach rejonu łaźnie są w 36 kołchozach, komory […]. Istniejące łaźnie i komory nie działają, za wyjątkiem Stacji Maszynowo-Traktorowej i Sowchozu „Kauczuk”.W łaźni w centrum rejonu jest bardzo brudno.

  5. Opału do łaźni i komór dezynfekcyjnych nie przygotowano, ponieważ w jako opału używa się suchych pędów bawełny i i innych roślin, które późno schodzą z pól.

  6. Opieka medyczna uczniów skierowanych do robót polowych przebiega normalnie. Personel wyjeżdża w teren i prowadzi przyjęcia.

  7. W centrum rejonu tak jak wcześniej, mimo zaleceń Komisji [KazSRR], nadal znajduje się w skandalicznym, antysanitarnym stanie. Niedostateczna ilość ubikacji, ogromna ilość nieczystości, brud – to wszystko stwarza korzystne warunki do rozwoju infekcji żołądkowo-jelitowych.

  8. W miejscach zamieszkania nie prowadzono kontroli sanitarnych mających na celu wykrycie wszawicy i chorych z gorączką. W lipcu wydział zdrowia wydał polecenie […] o niezwłocznym wykonaniu rozkazu [Państwowego Komitetu Obrony], ale do chwili obecnej Rejonowy Wydział Zdrowia nie ma żadnych informacji o podjętych działaniach. Na zebraniu pracowników medycznych powtórnie wydano polecenia dotyczące wykonania rozkazu. Nie wykonano go jednak, ponadto - zwłaszcza w części dotyczącej odwszawienia i zabiegów w ogniskach tyfusu brzusznego może nie być wykonany w ogóle z powodu braku łaźni i komór [woszebojek] w wielu kołchozach.

  9. Zarząd Komunalny Kazachskiej SRR nie przekazał środków na dodatkowe remonty w centrum rejonu. Łaźnia jest nieczynna, a jej remontu nie rozpoczęto.

W trakcie rozmowy z tow. Dżanzanowem wskazano na konieczność budowy łaźni i komór dezynfekcyjnych [woszebojek], ponieważ ich brak w kołchozach wpłynie na realizację rozkazu № 7 Państwowego Komitetu Obrony i walkę z tyfusem w przypadku jego pojawienia się.

4 VIII 42 r.

Gałacziani

[Rękopis w języku rosyjskim, miejscami nieczytelny, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 32.

Pismo z dn 29 III 1952 r. w sprawie zmarłych wychowanków domów dziecka

29 Ш 1952 r. Do Naczelnika Wydziału Walki z Kradzieżami Mienia Społecznego i Spekulacją [OBChSS] Zarządu Milicji Ministerstwa Bezpieczeństw...