poniedziałek, 26 listopada 2018

Szołakkorgan (Czułakkurgan, Czułak-Kurgan)



Szołakkorgan to niewielka miejscowość, siedziba władz władz rejonu suzackiego w obwodzie południowo-kazachstańskim (od czerwca 2018 roku obwód turkiestański). W latach 40 XX wieku przebywała tu duża grupa obywateli polskich deportowanych w latach 1940-41 wgłąb ZSRR. Według danych Ambasady Polskiej zbieranych przez mężów zaufania jesienią 1942 roku na terenie rejonu przebywało 1637 osób. Lista imienna sporządzona przez p. Stanisława Stykowskiego na podstawie relacji zesłańców obejmuje 23 osoby pochowane w Szołakkorganie. Ile osób, w tym obywateli polskich zmarło tam z głodu i w czasie epidemii tyfusu - nie wiadomo.

Szołakkorgan, ul. Abaja. Z lewej strony teren dawnego cmentarza, w tle widoczne pasmo gór Karatau. Lipiec 2018 roku.


Teren cmentarza. W latach 70 XX wieku podjęto próbę budowy przedszkola, według świadków natrafiono na ludzkie szczątki, które pochowano na istniejącym cmentarzu. Budynek nigdy nie był używany. Stoi pusty

Ogromną pomoc w Szołakkorganie okazali mi: dyrektor Archiwum Rejonowego pani Rachima Otaubajewa i dziennikarz Maksat Kargabaj. 

Teren cmentarza muzułmańskiego. Tu także chowano zmarłych ob. polskich. Zachowane dwa prawosławne krzyże, duży i mały,według relacji mieszkańców  pochowani są tu dziadek i wnuczka. Co ciekawe, konstrukcja krzyż jest spawana , a tym czasie w Szołakkorganie nie było spawarki. Znaczyło by to,że krzyże mogły zostać zespawane w odległym o 50 km Aczysaju. 
Janusz Kobryń

2 komentarze:

  1. Mój Tata Urodził się w tej Miejscowości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy może Pan podać więcej szczegółów/nazwisk? sybiracy.stowarzyszenie@gmail.com

      Usuń

Wystawa „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie"

  Wystawa prezentuje część materiałów zgromadzonych w czasie ekspedycji badawczych prowadzonych w rejonach suzackim i turkiestańskim obecne...