piątek, 31 stycznia 2025

Protokół posiedzenia Turkiestańskiej Komisji Przeciwepidemicznej z dn. 11 XI 1942 r.

 Protokół № 21 posiedzenia Turkiestańskiej Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej

Turkiestan, 11 XI 1942 r.


Obecni członkowie komisji, towarzysze:

  1. Jertajew – Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej

  2. Winochodow – Sekretarz Komitetu Rejonowego KP(b)K

  3. Akułow – Naczelnik Rejonowego Wydziału Milicji

  4. Czaukienow – Przewodniczący Miejskiej Rady Delegatów Robotniczych

  5. Sokolec – Kierownik Rejonowego Wydziału Zdrowia


Zaproszeni:

  1. tow. Tadżybajew – Sekretarz Komitetu Rejonowego KP(b)K

  2. tow. Wiernik – Naczelnik Wydziału Zaopatrzenia Robotników, Aczysaj

  3. tow. Wawarichin – Zast. Dyrektora Kombinatu Aczpolimietałł

  4. tow. Igud - Zast. Naczelnika Bazy Wydziału Zaopatrzenia Robotników

  5. tow. Krasnow – przedstawiciel Rejonowej Spółdzielni Spożywców

  6. tow. Tie – Dyrektor Oddziału Obwodowego Wydziału Handlu

  7. tow. Rozenfeld – Dyrektor Rejonowego Kombinatu Przemysłowego

  8. tow. Guriedi [?] - Lekarz Domu Dziecka № 1

  9. tow. Fas[?] Kierownik Miejskiego Wydziału Komunalnego

  10. tow. Dipaczew [?] - Zast. Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rejonowej Rady Delegatów Robotniczych

  11. tow. Korotkich – Przedstawiciel Rady Osiedla Borisowka

  12. tow. Jewsiejewa – Rejonowy Lekarz Dziecięcy

  13. tow. Kirilienko – Kierownik Rejonowego Wydziału Handlu

  14. tow. Muscawaw? - Rejonowy Epidemiolog

  15. tow. Pagis – Rejonowy Państwowy Inspektor Sanitarny


Wysłuchano: O działaniach przeciwepidemicznych na sezon jesienno-zimowy 1942-43.

Postanowiono:

  1. Przedstawiony przez Rejonowy Wydział Zdrowia plan działań – zatwierdzić.

  2. Zobowiązać Przedstawiciela Rady Osiedla Aczysaj, tow. Sadikowa, dyrektora Kombinatu Aczpilimietałł, tow. Woz?, do mobilizacji środków transportu, zarówno prywatnego, jak i przedsiębiorstw i instytucji, i w terminie do 15 XII br. dostarczyć do placówek leczniczych w Aczysaju potrzebną ilość opału.

  3. Zobowiązać Przedstawiciela Rady Osiedla Borisowka, tow. Korotkich, i Przewodniczącego Rady Miejskiej, tow. Czaukienowa, do mobilizacji środków transportu należących do miasta i os. Borisowka w celu przewozu opału do placówek leczniczych. Termin wykonania – 18 XII br.

  4. Zobowiązać Przewodniczącego Rady Miejskiej, tow. Czaukienowa, aby do 20 XI [dostarczył] do placówek leczniczych 60 t dżusanu [jeden z gat. piołunu] i 100 m³ drewna, w terminie do 10 XII br. dostarczył 50% potrzebnego opału. Do 31 XII br. pozostałe 50%. Prócz tego do 10 XII br. dowieźć 150 m³ drewna, a do 31 XII br. dodatkowe 150 m³ drewna do dyspozycji Komisji Nadzwyczajnej. Odpowiedzialni: tow. Czaukienow i tow. Babażanow.

  5. Zobowiązać Rejonowy Kombinat Przemysłowy do przyspieszenia produkcji mydła, informując jednocześnie Komisję Nadzwyczajną o wyprodukowanych ilościach.

  6. Zobowiązać Naczelnika Aczysajskiego Wydziału Zaopatrzenia Robotników, tow. Warachima, do wydania Wydziałowi Zdrowia 0,3 t nafty na cele przeciwepidemiczne. Termin wykonania do 17 XI [?] 1942 r.

  7. Zobowiązać Naczelnika Turkiestańskiej Górskiej Linii Kolejowej, tow. Sawienkowa, Dyrektora Zakładów Bawełnianych, tow. Nastamowkowa [?], Naczelnika Wydziału Budownictwa Zakładów Olejarskich oraz Dyrektora Zakładów Olejarskich do przydzielenia szpitalowi kolejowemu 3 ton drewna. Termin wykonania 20 XI br.

  8. Zobowiązać Przewodniczącego Komitetu [?], tow. Kozłowskiego, do przekazania szpitalowi TGLK 60 łóżek w użytkowanie czasowe, w celu utworzenia tymczasowego szpitala zakaźnego. Termin wykonania 20 XI br.

  9. Zobowiązać dyrektorów Zakładów Olejarskich, Bawełnianych oraz naczelników TGLK i Bazy Transportu do udostępnienia szpitalowi TGLK dyżurnego środka transportu raz na 4 dni, w godzinach od 8 do 18 czasu miejscowego w celu przewożenia chorych. Termin wykonania 20 XI br.

  10. Zobowiązać Naczelnika Bazy Łączności, tow. […], do przygotowania [] 100 szt, pojemnik hermetycznie zamykany 1 szt, komora do suchej dezynfekcji parą – 3 szt. komora wg projektu Rejonowego Wydziału Zdrowia – 1 szt. Termin wykonania 1 XII br.

  11. Zobowiązać przewodniczących komitetów wykonawczych os. Staryj Ikan – tow. Ismaiłowa i os. Atabaj – tow. Muramiewa do wydzielenia na czas epidemii tymczasowego pomieszczenia na 10 łóżek i wyposażenia go ze środków kołchozów. Termin wykonania do 1 XII br.

  12. Zobowiązać dyrektora Sowchozu „Kauczuk”, tow. […] do wydzielenia w os. Burgiem tymczasowego pomieszczenia na 10 łóżek i wyposażyć je w niezbędny sprzęt. Termin wykonania do 1 XII br.

  13. Zobowiązać wszystkich przewodniczących komitetów wykonawczych i kołchozów do zapewnienia personelu oraz opału na potrzeby punktów medycznych, łaźni, komór dezynsekcyjnych, zapewnić bezawaryjną pracę łaźni i punktów dezynsekcyjnych. Termin wykonania do 20 XI br.

  14. Zobowiązać przewodniczących kołchozów, przedsiębiorstw, instytucji posiadających punkty dezynsekcyjne do skierowania pracowników do ich obsługi, a także skierować ich na przyuczenie do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Turkiestanie. Termin wykonania do 20 XI br.

  15. Zobowiązać Naczelnika TGLK, dyrektorów zakładów pracy aby od 25 XII br. zapewnili całodobową pracę łaźni i puntów dezynsekcji.

  16. Zobowiązać Miejski Wydział Komunalny, tow. Babakanowa, aby od 16 XI zapewnił pracę łaźni i puntów dezynsekcji od godz. 9 rano do 22 wieczorem.

  17. Po raz ostatni uprzedzić dyrektorów domów inwalidów, domów dziecka, hoteli i hoteli robotniczych, że jeśli do dnia 30 XI br. nie przeprowadzą całkowicie zabiegów sanitarnych, a w przyszłości nie będą wykonywać postanowienia z dn. 14 III 42 r., to zostaną pociągnięci do odpowiedzialności sądowej.

  18. Polecić rejonowym inspektoratom sanitarnym prowadzanie systematycznej kontroli hoteli, domów inwalidów, domów dziecka, hoteli robotniczych, internatów i FZO, sprawdzanie jakości wykonywanych zabiegów sanitarnych i sporządzać raporty o naruszeniach, które należy przekazywać do komisji nadzwyczajnych w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

  19. Uprzedzić kierownictwo kołchozów, sowchozów, przedsiębiorstw, że w przypadku pojawienia się tyfusu plamistego na ich terenie, ponoszą, na równi z personelem medycznym, osobistą odpowiedzialność za wykrycie chorych, ich hospitalizację oraz za zabiegi sanitarne w ogniskach zakażeń.

  20. Po raz ostatni uprzedzić przewodniczących komitetów wykonawczych i kołchozów Czaga, Nowyj Ikan, Dżygaj, Ujuk, Dżujniek, że jeśli nie zakończą oni budowy łaźni i komór dezynfekcyjnych i nie zapewnią ich ciągłej pracy, to będą pociągnięci do odpowiedzialności.

  21. Po raz ostatni uprzedzić przewodniczącego rady miejskiej, tow. Czaukienowa, przewodniczących kołchozów Bierlik, Urtaj i Orangaj, że jeśli do dnia 1 XII br. nie zakończą oni budowy łaźni i komór dezynfekcyjnych i nie zapewnią ich ciągłej pracy, to będą pociągnięci do odpowiedzialności.

  22. Uprzedzić Naczelnika TGLK, tow. Sawienkowa, że za przewóz pasażerów, którzy nie przeszli zabiegów sanitarnych, będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

  23. Zobowiązać Kierownika Rejonowego Wydziału Zdrowia aby do 15 XII br. uruchomił w os. Borisowka 40, a w mieście 60 dodatkowych łóżek dla chorych zakaźnie – z zasobów p.epidemicznych. Zwrócić się do Obwodowego Wydziału Zdrowia i Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej o przydział dodatkowej bielizny, pościeli i środki na ich utrzymanie [łóżek].

  24. Zobowiązać Naczelnika Punktu Sanitarnego № 2 i Naczelnika Punktu Kontrolnego № 2 do systematycznej kontroli Punktu Kontrolnego – aby wysadzać z pociągów pasażerów podejrzanych o choroby zakaźne i kierować ich do izolatoriów do czasu zdiagnozowania.

  25. Uprzedzić Naczelnika Punktu Sanitarnego № 3 i Naczelnika Stacji Turkiestan, że ponoszą osobistą odpowiedzialność za wpuszczenie na teren dworca osób, które nie przeszły zabiegów sanitarnych.

  26. Zobowiązać Naczelnika Punktu Sanitarnego № 2 i Naczelnika Punktu Kontrolnego № 2 oraz Rejonowy Wydział Zdrowia do opracowania planu wspólnych kontrolnych obchodów domów pracowników medycznych kolei i pracowników medycznych os. Borisowka w celu wczesnego wykrycia chorych zakaźnie, ich hospitalizacji i wykonania zabiegów sanitarnych w ogniskach zakażeń.

  27. Zobowiązać Kierownika Rejonowego Wydziału Zdrowia do zorganizowania, ze środków funduszu epidemicznego, oddziału przeciwepidemicznego w składzie: lekarz, pielęgniarka, dwóch dezynsektorów, jeden sanitariusz.

    Zwrócić się do Obwodowego Wydziału Zdrowia o przydzielenie środków niezbędnych na utrzymanie oddziału.

  28. Zobowiązać Przewodniczącego Rejonowej Spółdzielni Spożywców, tow. Krasikowa, i Dyrektora Obwodowego Wydziału Handlu, tow. Tie, Kierownika Rejonowego Wydziału Handlu, tow. Kirilienko, do zaopatrzenia placówek ochrony zdrowia w żywność i naftę, zgodnie z normami.


Przewodniczący Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Jertajew)


[Maszynopis w języku rosyjskim, miejscami nieczytelny, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 30-31

sobota, 25 stycznia 2025

Postanowienie Komisji Przeciwepidemicznej rejonu tiulkubaskiego, 29 VI 42 r.

 Postanowienie Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej rejonu tiulkubaskiego w obwodzie południowo-kazachstańskiem

Wannowka, 29 czerwca 1942 r.

Zgodnie z postanowieniem Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej obwodu południowo-kazachstańskiego z dn. 29 VI 42 r., rozkazem Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony ZSRR z dn. 20 VI 42 r. № 7 i 8 VI 42 r. 9 o zapobieganiu chorobom zakaźnym w okresie letnim, Nadzwyczajna Komisja Przeciwepidemiczna postanawia:

  1. w celu pełnej likwidacji w okresie letnim, a także w celu zapobieżenia [rozwojowi] wciąż istniejących ognisk tyfusu plamistego, zobowiązać pod rygorem osobistej odpowiedzialności przewodniczących kołchozów, przewodniczących komitetów wykonawczych rad wiejskich, dyrektorów sowchozów, stacji traktorowo-maszynowych [MTS], przedsiębiorstw do zapewnienia bezawaryjnej pracy łaźni i punktów sanitarnych (woszebojek) od 1 września 1942 r. W tym celu należy przeprowadzić remont pomieszczeń, a jeśli takich nie ma – niezwłocznie przystąpić do budowy.

    Zobowiązać Kierownika Rejonowego Wydziały Komunalnego, tow. Prichod`ko i Przewodniczącego Rady Osady Tiulkubas, tow. Gusiewa, do zorganizowania na terenie os. Wannowka i os. Stacja Tiulkubas specjalnych punktów sanitarnych do prowadzenia zabiegów w ogniskach infekcji – do 1 września 42 r.

    Do zapewnienia bezawaryjnej, codziennej pracy łaźni i punktów sanitarnych w Wannowce zobowiązać przewodniczących kołchozów: Pobieda, im. M. Gorkiego, Krasnyj Pachar`, Czukurbułak, Wozrożdienije, Azatłyk. Od 15 VIII zapewnić na czas transport opału. Kontrolę powierzyć Zastępcy Przewodniczącego Rady Rejonowej, tow. Zwieriowowi.

    W związku z brakiem środków na zakup opału dla łaźni w Wannowce zobowiązać Komitet Wykonawczy Rady Rejonowej do ich wydzielenia w ciągu 10 dni. Polecić Przewodniczącym Wiejskich Komitetów Wykonawczych i Kierownikowi Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmarowej, zapewnienie obowiązkowej 100% hospitalizacji chorych na tyfus plamisty, dur rzekomy, dezynterię, dla tego celu należy zabezpieczyć pomieszczenia we wsi Siergijewka, Wysokoje i Korniłowka, które zajmowały wcześniej czasowe izolatoria zakaźne; pod rygorem osobistej odpowiedzialności poleca się przewodniczącym kołchozów, dyrektorom sowchozów i stacji traktorowo-maszynowych i przedsiębiorstw wydzielenie specjalnych środków transportu do przewozu chorych (hospitalizacji) oraz wyjazdów pracowników w teren.

    Prowadzić systematycznie sprzątanie we wsi Wannowka, angażować do tych prac mieszkańców, polewanie ulic rano od godz. 7 do 8, wieczorem od 18 do 19, sprzątanie terenów wokół domów.

    Kontrolę powierzyć Rejonowej Komendzie Milicji i Przewodniczącemu Komitetu w Wannowce, tow. Sieriebriakowowi.

    Zorganizować ochronę ujęć wody pitnej przed zanieczyszczeniem i zakażeniem, w tym celu każdą studnię wyposażyć na stałe w pokrywę i wiadro – do użytku zbiorowego. Kontrolę powierzyć Rejonowej Komendzie Milicji i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrolę systemu kanałów [rozprowadzających wodę] powierzyć mieszkańcom.

    Epidemiologa zobowiązać do obowiązkowego przeprowadzania zabiegów sanitarnych w ogniskach zakażeń i kontroli medycznej ognisk.

    Zobowiązać Państwową Inspekcję Sanitarną i organy milicji do zapewnienia systematycznej kontroli w miejscach prowadzenia wszystkich działań profilaktycznych przeciwko chorobom żołądkowo-jelitowych i przestrzegania właściwego stanu sanitarnego w domach mieszkalnych, placówkach żywienia zbiorowego, zakładach spożywczych, targowiskach, domach poprawczych.

    Zatwierdzić przyjęte wymogi sanitarne dotyczące targowisk, bazarów, miejsc prowadzenia handlu. Winnych naruszeniom wymogów sanitarnych z całą surowością pociągać do odpowiedzialności.

    Niniejsze postanowienie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania.

Przewodniczący Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Kułumbietow)

Sekretarz (Rachmarowa)


[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 25

Protokół narady w os. Wannowka, czerwiec 1942 r.

 Protokół narady pracowników medycznych w os. Wannowka (centrum rejonu).

Obecnych było 35 osób.

Program:

  1. Masowa praca wychowawcza pracowników medycznych (referuje tow. Makowiczko)

  2. O wnioskach z narady na szczeblu obwodu - o pracy lekarza w wiejskich punktach lekarskich (referuje tow. Rachmarowa).

  3. Opieka medyczna w czasie kampanii żniwnej, delegowanie lekarzy na wyznaczone odcinki pracy w celu prowadzenia kontroli działań sanitarnych i przeciwepidemicznych.

  4. Zapoznanie z rozkazem Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony 7 z dn. 20 V 1942 r.

Po wysłuchaniu sprawozdania tow. Marczenki o masowej pracy oświatowej trzeba uznać, że masowa praca oświatowa prowadzona nie była. Tow. Marczenko w ostatnim czasie nie kierował pracami, co doprowadziło do spadku wydajności i obniżenia dyscypliny pracy.

W jak najkrótszym czasie konieczne jest zawarcie indywidualnych umów, wprowadzić kontrolę wykonania prac, oraz jak najszybciej przeprowadzić wybory uzupełniające do rady rejonowej związku.

Po wysłuchaniu sprawozdania kierownika Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmarowej, o opiece medycznej dla pracowników polowych w czasie kampanii żniwnej i biorąc pod uwagę, że w roku bieżącym kampania żniwna ma szczególne znaczenie w walce ze znienawidzonym wrogiem, pracownicy medyczni powinni podjąć kroki w celu zapewnienia pracownikom polowym lepszej opieki medycznej.

Skierować szereg lekarzy i pielęgniarek na odcinki [polowe] w celu okazania pomocy medycznej i podniesienia stanu sanitarnego: w żłobkach, brygadach, miejscach zakwaterowania uczniów zmobilizowanych do prac polowych. Ambulatoria przy wiejskich punktach lekarskich i felczerskich powinny zapewnić przyjmowanie pracowników polowych w jak najmniejszym stopniu odrywając ich od prac polowych. Szpitale powinny bezwarunkowo zapewnić hospitalizację i leczenie zakaźnie chorych, dzieci i dorosłych.

W bazach polowych przeprowadzić pogadanki na temat chorób żołądkowo-jelitowych i walki z nimi, pogadanki dla matek o prawidłowym karmieniu piersią i prawidłowej pielęgnacji niemowląt. Powołać pełnomocników sanitarnych (tam gdzie ich nie ma), przeszkolić w zakresie udzielania pierwszej pomocy – samopomoc i pomoc drugiej osobie.

Dyrektorów sowchozów i kierownictwo kołchozów zapoznać z postanowieniem pełnomocnej komisji nadzwyczajnej o obowiązku przydzielenia transportu do przewozu chorych i personelu medycznego.

Po wysłuchaniu sprawozdania kier. Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmanowej, o pracy lekarza w wiejskich punktach lekarskich, należy zapoznać się z rozkazem 7 z 20 V 42 r. Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony i rozkazem 90 z 8 VI 42 r. „Zapobieganie chorobom infekcyjnym w sezonie letnim” [w] istniejących ogniskach tyfusu plamistego.


Postanowiono:

  1. siłami personelu medycznego centrum rejonowego [Wannowka] oaz wiejskich punktów lekarskich i felczerskich przeprowadzić kontrolę wszystkich domów w celu ustalenia stanu sanitarnego poszczególnych mieszkańców;

  2. do dnia 1 VIII 42 r. osiągnąć ukończenie budowy łaźni i komór dez. [woszebojek] w tych kołchozach, gdzie ich brak i zapewnić ich prawidłową pracę;

  3. prowadzić 100% hospitalizację chorych zakaźnie, a także [nieczytelne] przeprowadzać zabiegi sanitarne w ogniskach zachorowań w ciągu 24 godzin.

    Przewodniczący zebrania (Rachmarowa)

    Sekretarz (Mowszowicz)

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 24

piątek, 24 stycznia 2025

Protokół posiedzenia Komisji Przeciwepidemicznej 9 kwietnia 1942 r.

 Protokół 19 posiedzenia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej

Czimkient, 9 kwietnia 1942 r.

Członkowie Komisji Nadzwyczajnej:

  1. tow. Sagintajew, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej

  2. tow. Makarowa - Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia;

  3. tow. Gorodieckij - Zast. Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej

  4. tow. Liebiediew, - Naczelnik Obwodowego [Zarządu] Milicji

  5. tow. Burbiełło – Lekarz Miejskiego Wydziału Zdrowia

Zaproszeni:

  • tow. Bykow – Miejski Inspektor Sanitarny m. Czimkient

  • tow. Szczedrina – Kierownik Przychodni Czymkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu

  • tow. Kuroszetnikowa – Państwowy Inspektor Sanitarny Czymkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu

  • tow. Błoch – Kierownik Miejskiego Wydziału Zdrowia

  • tow. Wowsjanikier – Epidemiolog Obwodowego Wydziału Zdrowia

  • tow. Mirchajdarowa – Kierownik Czimkienckiego Rejonowego Wydziału Zdrowia

  • tow. Dżamiukoszedowa [?] – Przewodnicząca Czimkienckiej Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej

  • tow. Wierimiszyn [?] – Przewodniczący Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej, Czymkiencki Zakład Przeróbki Ołowiu


Przewodniczący: tow. Sagintajew, sekretarz tow. Łapina

Raport Przewodniczącego Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej Rejonu Czimkient-Sielskij o realizacji postanowienia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 III 42 r.


Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna uważa, że w okresie 4 III do 6 kwietnia 1942 r. Rejonowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna Czimkient-Sielskij osiągnęła pewną poprawę w walce z zachorowaniami epidemicznyni, głównie z tyfusem plamistym. Na dzień 6 kwietnia oddano do eksploatacji 29 łaźni [bań], 13 komór dezynfekcyjnych [woszebojek], utworzono 7 izolatorów, wybrano 57 pełnomocników ds. sanitarnych, zabiegom sanitarnym w łaźniach poddano 5308 osób, zdezynsekowano, zachorowalność w Domu Dziecka № 11 zlikwidowano.

Mimo to, postanowienie Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 marca nie zostało wykonane: 16 łaźni nie ma możliwości dezynsekcji, w 4 kołchozach nie ma łaźni, w 13 kołchozach nie wybrano społecznych inspektorów sanitarnych.

Podsumowując współzawodnictwo w trakcie poprzedniej 10-dniowej akcji czystości Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. zakończyć prowadzenie 10-dniowych akcji czystości, wprowadzając socjalistyczne współzawodnictwo w sanitarnym utrzymaniu obejść;

  2. ściśle kontrolować istniejące ogniska tyfusu plamistego, z udziałem nie tylko pracowników służby zdrowia, ale także rady rejonowej i społeczeństwa;

  3. funkcję lekarza ds. sanitarnych przy Rejonowym Wydziale Zdrowia powierzyć kierownikowi szpitala, dr. Bukichałowowi;

  4. 12 kwietnia należy przedstawić Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej pisemną informację o wykonaniu 10-dniowej akcji czystości i rozkazu Państwowego Komitetu Obrony. Szczególną uwagę zwrócić na wykonanie postanowienia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej i w przyszłości podjąć zdecydowane działania w tym kierunku.

O działaniach profilaktycznych w osiedlu robotniczym Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu i realizacji miesięcznej akcji czystości (referuje Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu, współreferent Zastępca Inspektora Sanitarnego Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu tow. Kuroszetnikowa).

Rejonowy Komitet Wykonawczy Osiedla Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu do chwili obecnej nie podjął działań w zakresie miesięcznej akcji czystości. Działania ograniczyły się do zorganizowania bazy asenizacyjnej zapewniającej wywóz nieczystości. Dyrektor zakładu nie przydzielił bazie asenizacyjnej transportu dla zwiększenia jej możliwości, a ze strony Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej (przew. tow. Wierszynin) nie podjęto żadnych działań.

Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. działania w zakresie realizacji miesięcznej akcji czystości w osiedlu Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu uznać za niezadowalające;

  2. Przewodniczącemu Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej, tow. Wierszyninowi, polecić gruntowną zmianę sposobu pracy komisji, wprowadzając kierownictwo operacyjne i jednoczesna kontrolę wykonywania poleceń;

  3. polecić Przewodniczącemu Miejskiej Komisji Nadzwyczajnej, tow. Kuroczkinowi, osobiście skontrolować pracę Rady Rejonowej i Komisji Nadzwyczajnej w Czimkienckim Zakładzie Przeróbki Ołowiu. Zwoałać posiedzenie z udziałem kierownictwa Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu i żądać od niego wykonania wszystkich działań przeciwepidemicznych i zakończenia ich w ciągu miesiąca.

O stanie aresztu tymczasowego (referent Naczelnik Obwodowego Zarządu Milicji, tow. Liebiediew.

Mimo wielokrotnych poleceń Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej dotyczących budowy punktu sanitarnego przy areszcie tymczasowym w Czimkiencie, do chwili obecnej nie zostało to wykonane. Stan sanitarny aresztów tymczasowych w obwodzie pozostaje niezadowalający, dezynfekcja nie jest prowadzona na bieżąco.

Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. zakończyć budowę punktu sanitarnego przy areszcie tymczasowym w Czimkiencie do […]

  2. wydać stanowcze polecenia wszystkim rejonowym wydziałom milicji aby doprowadziły areszty tymczasowe do dostatecznego stanu sanitarnego. Termin do 10 kwietnia.

  3. zawrzeć umowy z oddziałami stacji sanitarnych na systematyczne prowadzenie dezynfekcji profilaktycznej w aresztach tymczasowych w obwodzie. Termin do 15 kwietnia.

  4. Starszemu Obwodowemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu, tow. Łapinej, polecić wydanie zaleceń dotyczących prowadzenia ścisłej kontroli stanu sanitarnego aresztów tymczasowych w rejonach przez inspektorów sanitarnych.

Przewodniczący: tow. Sagintajew, sekretarz tow. Łapina

[Rękopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 15

Protokół posiedzenia Komisji Przeciwepidemicznej 27 III 1942 r.

 Protokół № 14 posiedzenia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej

Czimkient, 27 marca 1942 roku.

Obecni członkowie Komisji Nadzwyczajnej:

  1. tow. Sagintajew

  2. tow. Makarowa

  3. tow. Burbiełło

  4. tow. Liebiediew

  5. tow. Zakirowa

Zaproszeni:

  • tow. Cziesnakow – Minister Zdrowia Kazachskiej SRR

  • tow. Nikołajew – przedstawiciel związków [?] Ministerstwa Zdrowia

  • Wowsjanikier – Epidemiolog Obwodowego Wydziału Zdrowia

  • tow. Kuroczkin – Przewodniczący Miejskiego Komitetu Wykonawczego Miejskiej Rady

  • tow. Kudaszewa – Zastępca Przewodniczącego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Miejskiej Rady

  • tow. Filiawicz – Dyrektor Trustu Stołówek i Restauracji

  • tow. Piechanowskij – pracownik

  • tow. Głazunowa – Kierowniczka Stołówki 6

  • tow. Puszkar` – Miejskie Zakłady Mleczarskie

  • tow. Chochłowa - Miejskie Zakłady Mleczarskie

  • tow. Nurmambietow – Kierownik Obwodowego Wydziału Oświaty Ludowej

  • tow. Bukiejchanowa – Lekarz Domu Dziecka 11

  • Przedstawiciel Zakładu Produkcji Napojów Bezalkoholowych

  • Główny Inżynier Kombinatu Piekarniczego

  • tow. Kiejzier – Inspektor Kontroli Produktów Żywnościowych

Przewodniczący – Sagintajew

Sekretarz – Łapina


Wysłuchano § 1

O stanie sanitarnym zakładów mleczarskich, placówek żywienia zbiorowego podległuch Trustowi, stołówek, piekarni i zakładu prod. napojów bezalkoholowych.

W trakcie kontroli stołówek w mieście Czimkient, zakładu prod. napojów bezalkoholowych, zakładów mleczarskich, piekarni stwierdzono ich niezadowalający stan sanitarny. Stosunek kierownictwa tych przedsiębiorstw do przygotowań na sezon wiosenno-letni jest nieodpowiedzialny, co jest w okresie wojny niedopuszczalne i może w przyszłości doprowadzić do pojawienia się masowych zachorowań żołądkowo-jelitowych.

Większość stołówek w mieście wymaga remontów bieżących. Sprzątanie pomieszczeń jest niezadowalające. Niedostateczna jest ilość talerzy i łyżek. Naczynia nie są wyparzane. Nie pozostawia się próbek kontrolnych jedzenia. W wielu stołówkach brak szaf chłodniczych. Pracownicy nie przeszli przeszkolenia dotyczącego minimum sanitarnego, kontrola stanu zdrowia pracowników prowadzona jest nieregularnie, nie są przebadani na nosicielstwo bakterii tyfusu brzusznego i dezynterii. Teren placówek nie jest uprzątnięty. Znajdujące się w podwórzach obiekty sanitarne są w stanie niezadowalającym.

Piekarnie są brudne i wymagają remontu. Chleb czasowo jest układany na podłodze. W magazynie mąki brak regałów. Pracownicy nie przechodzili badań lekarskich. Nie przeprowadzono badań na nosicielstwo bakterii. Pomieszczenia są brudne.

W Zakładach Mleczarskich, mimo pewnych ulepszeń, stwierdzono uchybienia: remont wydziału przeróbki mleka nie jest zakończony, część naczyń nie jest pobielona [cyną]; opakowania i kadzie przechowywane są na podwórzu. Przy produkcji badania bakteriologiczne nie są wykonywane, pracownicy nie przeszli przeszkolenia dotyczącego minimum sanitarnego, badań lekarskich nie przechodzili, nie przeprowadzono badań na nosicielstwo bakterii.

Stan utrzymania zakładów produkujących napoje bezalkoholowe jest niezadowalający. Pojemniki nie są wyparzane, nie przeprowadza się kontroli chemicznej i bakteriologicznej wody do produkcji i wyrobów gotowych. Teren zakładów brudny.


Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. Zobowiązać dyrektorów: Trustu Stołówek i Restauracji, Kombinatu Piekarniczego, Zakładu Produkcji Napojów Bezalkoholowych i Miejskich Zakładów Mleczarskich do przeprowadzenia następujących działań:

    1. w ciągu dziesięciu dni przeprowadzić remont bieżący pomieszczeń, urządzeń sanitarnych w podwórzach, teren podwórzy posprzątać, w okresie późniejszym sprzątać je systematycznie i od 15 kwietnia zapewnić codzienne chlorowanie;

    2. do 10 kwietnia wszystkie okna osiatkować i przygotować dostateczną ilość środków przeciwko muchom (gaza, muchomory, wapno chlorowane itd.);

    3. zapewnić comiesięczne badania, a w kwietniu przebadać wszystkich pracowników na nosicielstwo bakterii;

  2. Kierowników wszystkich stołówek zobowiązać do codziennego zostawiania próbek kontrolnych dań.

  3. Wybrać społecznych inspektorów sanitarnych.

  4. Do 10 kwietnia zapewnić przygotowanie dostatecznej ilości lodu.

  5. Dyrektora Miejskich Zakładów Mleczarskich zobowiązać do:

    1. przygotować pomieszczenie do przechowywania opakowań do 15 kwietnia 1942 r,;

    2. zawrzeć umowę z laboratorium bakteriologicznym na systematyczne badania wyrobów gotowych nie rzadziej niż raz na 10 dni;

    3. zwiększyć wymagania jakościowe mleka dostarczanego z ferm i poddawać je kontroli.

  6. Nakazać wydziałom zdrowia rejonów czimkienckiego i sajramskiego zorganizowanie systematycznej kontroli sanitarnej ferm zaopatrujące w mleko Miejskie Zakłady Mleczarskie.

  7. Dyrektora Kombinatu Piekarniczego zobowiązać do:

    1. montaż pieców EDŁ № 2 do 1 kwietnia 1942 roku;

    2. zdjąć produkcję wyrobów cukierniczych z piekarni 3 i przeznaczyć do tego celu inne pomieszczenie.

Wysłuchano § 2: O realizacji miesięcznej akcji sprzątania miasta w Czimkiencie (sprawozdawca tow. Kuroczkina).

Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna wskazuje, że Miejski Komitet Wykonawczy nie dotrzymuje terminów przeprowadzenia miesięcznej akcji sprzątania. Do chwili obecnej prace ograniczają się tylko do działań organizacyjnych: wywóz nieczystości odbywa się bardzo źle, budynki publiczne i podwórza są zapuszczone, w złym stanie sanitarnym. W większości instytucji i przedsiębiorstw brak komendantów i dozorców, co powoduje że obiekty są w antysanitarnym stanie.

Woda w miejscowych wodociągach nie jest chlorowana.

Aby w trakcie miesięcznej akcji sprzątania doprowadzić stan sanitarny w mieście do normalnego poziomu, Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. pracę sztabu miesięcznej akcji sprzątania miasta uznać za niezadowalającą i zobowiązać Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej, tow. Kuroczkina, do nasilenia tempa prac prowadzenia akcji, wprowadzić kontrolę pracy komisji i brygad sanitarnych na poszczególnych odcinkach, szerzej wykorzystać aktyw społeczny w osobach społecznych inspektorów sanitarnych i wykorzystać ich pracę w dalszych, codziennych działaniach;

  2. nieprzerwanie zaopatrywać ludność w wapno chlorowane;

  3. zobowiązać Kombinat Piekarniczy, Zakłady Bawełniane, Trust Stołówek i Restauracji, aby w terminie do 10 kwietnia posiadały swoje beczkowozy asenizacyjne;

  4. zobowiązać wszystkie komitety domowe, komendantów, kierowników instytucji do codziennych działań w zakresie utrzymania porządku i czystości w podległych im domach, utrzymywać dozorców do sprzątania;

  5. polecić dyrektorom przedsiębiorstw systematyczne kontrole bakteriologiczne i chlorowanie wody wodociągowej;

  6. zobowiązać Obwodowy Wydział Handlu (tow. Diakowa) do wydania przydziału na 100 metrów tkaniny na uszycie ubrań roboczych dla pracowników grupy asenizacyjnej;

  7. zobowiązać Biuro Zaopatrzenia Obwodowego Wydziału Handlu do przydziału zbiorników do samochodów grupy asenizacyjnej (po 2 szt.) – termin do 3 kwietnia br.;

  8. w niektórych domach zezwolić na zasypywanie dołów kloacznych, szamb i przenoszenie ich w inne miejsce.

Wysłuchano § 3: O stanie sanitarnym i przyczynach pojawienia się zachorowań na tyfus plamisty w Domu Dziecka № 11 (sprawozdawca tow. Nurmambietow):

Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna uważa, że przyczyną zachorowań na tyfus plamisty w Domu Dziecka № 11, które pojawiły się w pierwszych dniach stycznia br., był antysanitarny stan domu dziecka (wszawica, brak zabiegów sanitarnych, nieregularne zmiany bielizny osobistej i pościeli, zagęszczenie dzieci itd.). Po podjęciu przez administrację odpowiednich działań do 6 marca zachorowań nie było.

W dniach od 6 do 15 marca włącznie zarejestrowano 31 przypadków zachorowań na tyfus plamisty, których przyczyną było przyjęcie dzieci wszawicą (Juriew i Fiedin), ze Szpitala Zakładów Przeróbki Ołowiu, z Izby Dziecka NKWD do domu dziecka w dniach 17-19 lutego br. Dzieci przeszły zabiegi sanitarne, ale niedostateczny stan sanitarny domu dziecka i niedostateczna dezynfekcja ich ubrań, brak oględzin lekarskich i brak działań profilaktycznych ze strony dyrektora domu dziecka, tow. Asanowa (dzieci nie były izolowane, co pozwoliło na szybkie rozprzestrzenienie się infekcji wśród dzieci).

Odnotować trzeba też dwa przypadki zachorowań na tyfus plamisty wśród uczniów szkoły w Kołchozie im. Ordżonikidze, z którymi wychowankowie domu dziecka mieli kontakt, a zabiegi sanitarne w szkole przeprowadzono z dużym opóźnieniem.

Biorąc powyższe pod uwagę Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:

  1. uznać, że wina za pojawienia się tyfusu plamistego w domu dziecka spoczywa na administracji w osobie dyrektora, tow. Asanowa, który bezwzględnie zasługuje na zwolnienie z pracy i pociągnięcie do odpowiedzialności sądowej, jednak uwzględniając fakt, że tow. Asanow pracuje w domu dziecka tylko trzy miesiące i w okresie swojej pracy w domu dziecka wykonał wiele działań mających na celu poprawę stanu domu dziecka, a także biorąc pod uwagę informację tow. Nurmambietowa o tym, że tow. Asanow po decyzji Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 III 42 r. swoje błędy naprawił i doprowadził dom dziecka do stanu zadowalającego – udzielić tow. Asanowowi surowej nagany i uprzedzić go, że w przyszłości będzie ponosił osobistą odpowiedzialność za stan domu dziecka.

  2. zobowiązać kierownictwo Obwodowego Wydziału Oświaty, tow. Nurmambietow, do zaopatrzenia Domu Dziecka 11 w dostateczną ilość stołów, szafek nocnych, wieszaków, krzeseł do 10 kwietnia br.

Wysłuchano § 4: O podziale obowiązków wśród członków Obwodowej Pełnomocnej Komisji Nadzwyczajnej.

Postanowiono: zastępcami przewodniczącego Obwodowej Pełnomocnej Komisji Nadzwyczajnej zostają towarzysze Gorodieckij i Makarowa.

Przewodniczący Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Sagintajew)

Sekretarz (Łapina)

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 12

Protokół Komisji Przeciwepidemicznej z 2 II 1942 r.

Protokół № 7 posiedzenia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Walki z Zachorowaniami Epidemicznymi, które odbyło się 2 II 42 r. w Czimkiencie

Obecni byli:

  1. Gorodieckij, Zast. Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej
  2. Makarowa, Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia
  3. Lisicin, Kierownik Obwodowego Wydziału Komunalnego
  4. Nikołajew, przedstawiciel Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia i Rady Komisarzy Ludowych
  5. Kostina, zastępca Naczelnika Zarządu. Epidemiologicznego
  6. Kapłan, Dyrektor Kombinatu Mięsnego
  7. Poronżan [?], Naczelnik Milicji Kolejowej
  8. Trusow, Kierownik Miejskiego Wydziału Komunalnego
  9. Pasternak, Inżynier Miejskiego Biura Budownictwa i Remontów
  10. Pastina, Epidemiolog Stacji [Kolejowej] Czimkient
  11. Kuroczkin, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej
  12. Briczkin, Sekretarz Komitetu Obwodowego KP(b)K
  13. Riabickij, Kierownik Miejskiego Wydziału Zdrowia
  14. Łapina, Obwodowy Państwowy Inspektor Sanitarny
  15. Siknickaja, Przewodnicząca Obwodowego Komitetu Związku Pracowników Medycznych
  16. Szeridiewskij, Inżynier Miejskiego Biura Budownictwa i Remontów
  17. Timofiejew, inżynier ciepłownictwa
  18. Chiewiediew, Zastępca Naczelnika Obwodowego [Zarządu] Milicji
  19. Małkin, Naczelnik Punktu Ewakuacyjnego
  20. Szetinina, Państwowy Inspektor Sanitarny Rejonu Dżuwalińskiego
  21. Chersonskaja , Kierownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
  22. Bykow, Starszy Miejski Państwowy Inspektor Sanitarny Czimkient
  23. Kim, Obwodowy Wydział Oświaty Ludowej
  24. Tadżybajew, Zastępca Przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych
  25. Tarysznin, Wydział Przedsiedleń
  26. Bukwa [?], Zastępca [Nacz?] Wydziału Politycznego
  27. Fomin, Referent Obwodowego Komitetu Wykonawczego
  28. Frejgang, Zastępca Prokuratora Obwodowego
  29. Gonczarenko, Zarząd Stołówek Transportu Kolejowego
  30. Pancyr, Zastępca Kierownika Przychodni Kolejowej
  31. Dmijew, Dyrektor Zakładów Bawełnianych
  32. Romanczenko, -
  33. Pietrow [?], Obwodowy Wydział Handlu
  34. Żukow, Obwodowy Wydział Handlu
  35. Roldman [?], Zastępca Naczelnika Punktu Ewakuacyjnego
Przewodniczący Gorodieckij, sekretarz Łapina

Plan dnia

Informacja Kierowniczki Obwodowego Wydziału Zdrowia, tow. Makarowej, o sytuacji epidemicznej w Obwodzie Południowo-Kazachstańskim i wykonanych działaniach związanych z jej zwalczaniem.

Wysłuchano: Informacji Kierowniczki Obwodowego Wydziału Zdrowia, tow. Makarowej, o sytuacji epidemicznej w Obwodzie Południowo-Kazachstańskim i wykonanych działaniach związanych z jej zwalczaniem.

Postanowiono:

  1. Oddelegować członków [Obwodowej] Komisji Nadzwyczajnej do zainfekowanych rejonów w celu kontroli pracy Rejonowych Komisji Nadzwyczajnych pod kątem działań przeciwepidemicznych.
  2. Polecić inż. Timofiejewowi objechać, wspólnie z Wydziałem Komunalnym, wszystkie większe przedsiębiorstwa i ustalić, czy możliwe jest wykorzystanie przez łaźnie nadwyżek gorącej wody. 4 lutego przedstawić Komisji Obwodowej swoje uwagi na ten temat.
  3. Z Teatru Miejskiego wziąć rury i przekazać Miejskiemu Wydziałowi Zdrowia w celu wykonania pryszniców w Puncie Sanitarnym – do 4 lutego.
  4. Polecić dyrektorowi Zakładów Bawełnianych w ciągu 3 dni zwolnić budynek z 16 mieszkaniami na potrzeby szpitala dla chorych na tyfus plamisty.
  5. Polecić Miejskiemu Biuru Budownictwa i Remontów, tow. Szeriszewskiemu, aby po przekazaniu zakończyć remont w ciągu 5 dni i przekazać [budynek] Miejskiemu Wydziałowi Zdrowia.
  6. Dostosować pomieszczenia IV Odziału [?] na potrzeby szpitala zakaźnego dla chorych na tyfus plamisty i przekazać je czasowo Czimkienckiemu Miejskiemu Wydziałowi Zdrowia. Termin – 24 godziny.
  7. Zobowiązać Rejonowe Komisje Nadzwyczajne do uzyskania [przydziału] koni z kołchozów w ilości dostatecznej do przeprowadzania działań przeciwepidemicznych.
  8. Polecić Obwodowemu Wydziałowi Zdrowia zatwierdzić opracowany plan, [wydzielić] w rejonach dodatkowe 645 łóżek, [zapewniając] oddelegowanie personelu medycznego.
  9. Dyrektorów Kombinatu Mięsnego, Zakładów Bawełnianych, Zakładu [Pończoszniczego?] do budowy prowizorycznych pryszniców.
  10. Polecić Obwodowemu Wydziałowi Handlu, tow. Żukowowi, zapewnić wyżywienie zamkniętych placówek leczniczych, uwzględniając nowo utworzone miejsca (łóżka).
  11. Udzielić nagany dyrektorom Zakładów Chemiczno-Farmacutycznych, Cegielni i […] za nieterminową budowę komór dezynfekcyjnych [woszebojek].
  12. Polecić członkom Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej, tow. […] i Prokuratorowi Obwodowemu, tow. Kusznariewowi, sprawdzenie wykonania poleceń Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej i winnych pociągnąć do odpowiedzialności. Termin dwa dni.
  13. Z zasobów szpitala 3981 (oddział) zabrać wyposażenie dla tworzonego szpitala na 140 [?] łóżek (przekazać do dyspozycji Miejskiego Wydziału Zdrowia). Termin - 5 lutego.
  14. Polecić dyrektorowi obozu pionierów i Wydziałowi Komunalnemu, tow. Lisiejewej, przekazać do użytku tymczasowego – wyposażenia szpitala przy Zakładach Pończoszniczych: poduszek – 60 szt, koców – 60 szt, pozostałego wyposażenia na 60 osób.
  15. Zatwierdzić utworzoną Komisję ds. Pomocy Dzieciom w składzie: z Obwodowego Wydziału Oświaty – tow. Niedoriezowa, kierownik Wydziału Domów Dziecka; z Miejskiego Wydziału Oświaty – tow. Biełowa, nauczycielka szkoły [im.] Kłokowa; z Komitetu Miejskiego Komsomołu – Kużewa; z Komitetu Obwodowego Komsomołu – Jesiengalijewa; z Obwodowego Związku Nauczycieli – Szurikowa. Komisji tej udzielić pełnomocnictw w zakresie opieki nad dziećmi bezdomnymi i pozostającymi bez opieki.
  16. Bieliznę przysłaną przez Barnaulski [?] dla szpitali Obwodowego Zarządu Zdrowia zabrać i tymczasowo przekazać do szpitala zakaźnego: 540 koszul męskich, 540 kalesonów, 150 poszew, 80 koców.

Przewodniczący (Gorodieckij), Sekretarz (Łapina)

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 10-11

Protokół Komisji Przeciwepidemicznej z 15 I 1942 r.

Protokół № 3 posiedzenia Południowo-Kazachstańskiej Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Walki z Zachorowaniami Epidemicznymi

Czimkient, 15 I 1942 r.

Obecnych było 19 osób:

  1. tow. Gorodeckij, Zast. Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej
  2. tow. Kuroczkin, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej
  3. tow. Makarowa, Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia
  4. tow. Buczackij, Obwodowy Inspektor ds. Szpitali
  5. tow. Łapina, Obwodowy Państwowy Inspektor Sanitarny
  6. tow. Wowsjanikier, Epidemiolog Obwodowego Wydziału Zdrowia
  7. tow. Riabickij, Kierownik Miejskiego Wydziału Zdrowia
  8. tow. Liebiediew, Naczelnik Obwodowego NKWD
  9. tow. Nikołajew, Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia i Rady Komisarzy Ludowych Kazachskiej SRR
  10. tow. Wiesna, Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia i Rady Komisarzy Ludowych Kazachskiej SRR
  11. prof. Olieufiew, Sztab Środkowo-Azjatyckiego Okręgu Wojskowego
  12. tow. Burbiełło, Lekarz Garnizonowy miasta Czimkient
  13. tow. Kunin, Lekarz Wojskowy 1 rangi Środkowo-azjatyckiego Okręgu Wojskowego
  14. tow. Nastina, Epidemiolog Miasta Czimkient
  15. tow. Somcow, Nauczyciel edukacji sanitarnej
  16. tow. Lisicin, Obwodowy Wydział Komunalny
  17. tow. Pasternak, Inżynier Miejskiego Wydziału Komunalnego
  18. tow. Małkin, Punkt Ewakuacyjny
  19. tow. Kirkina, Kierownik Przychodni
Przewodniczący (Gorodeckij)
Sekretarz ( Wowsjanikier)

Plan dnia
Informacja o sytuacji epidemicznej w obwodzie, tow. Makarowa, Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia.
Wykonanie decyzji Komisji Nadzwyczajnej „O pracy łaźni komunalnych w rejonach” z dn. 9 I 42 r.

Wysłuchano
Tow. Makarowa - Informacja o sytuacji epidemicznej w obwodzie:
Sytuacja epidemiczna w obwodzie jest w dalszym ciągu niezadowalająca. Nie wszystkie rejony podają codzienne liczby zachorowań. Dane te przekazuje tylko 11 rejonów. Szczególnie źle jest w mieście Czimkiencie, rejonach lengierskim, szaulderskim, dżuwalińskim, aryskim, sajramskim. Nie sygnalizują następujące rejony: bostandycki, kieleski, sary-agaczewski, tiulkubaski, frunzeński. Brak raportu o chorych na tyfus plamisty z Czimkentu, nie udaje się osiągnąć 100% hospitalizacji chorych na tyfus plamisty. Środkami na zapewnienie dodatkowych łóżek dysponujemy. Źle wygląda sprawa z wyposażeniem. Brak benzyny.
[brak stron]

Postanowiono.
Zobowiązać Rejonowe Komisje Nadzwyczajne:
  • a) dokładnie zbadać nowe przypadki zachorowań na tyfus plamisty, winnych pociągnąć do surowej odpowiedzialności;
  • b) wyszukać w sieci handlowo-magazynowej maszynki i nożyczki do strzyżenia włosów i przekazać je do dyspozycji Rejonowych Wydziałów Zdrowia, do rozdysponowania pomiędzy szpitale i punkty ewakuacyjne;
  • c) zapewnić zwiększenie produkcji grzebieni i szczotek do włosów;
  • d) przystąpić do organizacji p.epidemicznej bazy materialnej, zmobilizować środki transportu i inne dla obsługi chorych i prowadzenia działań przeciwepidemicznych;
  • e) niezwłocznie zorganizować całodobową pracę łaźni w Czimkiencie, Turkiestanie i os. Aryś, w pozostałych rejonach – dwuzmianową;
  • f) zapewnić ścisłą ścisłą kontrolę przyjeżdżających koleją, zakwaterowanie prowadzić tylko po przejściu zabiegów sanitarnych.
  1. Zorganizować obchody domostw badając mieszkańców w celu wykrycia chorych z gorączką i niezdiagnozowanych. Chorych z gorączką hospitalizować, a następnie wykonać zabiegi sanitarne ogniska choroby i kontaktów.
  2. Zobowiązać instytucje handlowe do zorganizowania przy łaźniach wiejskich sprzedaży mydła do mycia, po 25 g na osobę.
  3. Polecić Rejonowym Komisjom Nadzwyczajnym niezwłocznie przesłać protokoły posiedzeń i skład osobowy komisji.
  4. Wprowadzić codzienne telegraficzne przesyłanie do Obwodowego Wydziału Zdrowia informacji o nowych przypadkach zachorowań na: tyfus plamisty i brzuszny, dezynterię z podaniem [liczby] hospitalizowanych.
  5. Przewodniczącego Szaulderskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego wezwać na dzień 19 I godz. 10 rano, na posiedzenie Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej.
  6. Przewodniczących rad rejonowych i kierownictwo zakładów komunalnych zobowiązać do zapewnienia ciągłej, codziennej pracy łaźni, tak zaplanowanej, aby mieszkańcy centrów rejonu i osiedli robotniczych mieli możliwość mycia się w łaźni nie rzadziej, niż 3 razy w miesiącu. Sporządzenie wykazu grafików i godzin pracy łaźni i zaopatrzenie w opał zapewniające ciągłą pracę łaźni spoczywa na Rejonowych Komisjach Nadzwyczajnych Rejonowych Komitetów Wykonawczych. Czas na sporządzenie do 25 I 42 r.
  7. Zobowiązać Przewodniczących Komitetów Wykonawczych rejonów sajramskiego i szaulderskiego do zakończenia budowy łaźni w centrach rejonów i ich wprowadzenia do eksploatacji [do dn.] 25 I 42 r.
  8. Zobowiązać kierownika Biura Organizacyjnego Rady Obwodowej [?] rejonu kirowskiego, tow. Ałgimbajewa do wyszukania i wyposażenia pomieszczenia na potrzeby łaźni o przepustowości 10-12 osób na godz. Termin ukończenia prac 25 I 42 r.
  9. Zobowiązać Przewodniczących Komitetów Wykonawczych Rejonowych Rad Delegatów Robotniczych do budowy przy łaźniach komunalnych w centrach rejonów prostych urządzeń dezynfekcyjnych - „woszebojek” na 12-15 kompletów, w rejonach: kyzył-kumskim, kirowskim, lengierskim, karataskim, pachta-aralskim, sary-agaczewskim, sajramskim, tiulkubaskim, czajanowskim, frunzeńskim, szaulderskim. Termin wykonania 25 I 42 r.
  10. Na koszt instytucji zbudować [proste urządzenia dezynfekcyjne] w osiedlach robotniczych:
  • Lengier Ugol`, przy łaźni rady osiedla na koszt Zarządu Rejonowego – do 25 I 42 r.
  • Iljiczewka, przy łaźni Sowchozu Pachta-Arał na koszt sowchozu, polecając jednocześnie Komisji Nadzwyczajnej Rejonu Kirowskiego opracować plan zabiegów sanitarnych robotników i pracowników sowchozu.
[Brak dalszego ciągu. Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 7-11

Pismo do Obw. Komisji Przeciwepidemicznej z II 1942 r.

Do Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej, tow. Sagintajewa

Wyjaśnienie

Komisja Nadzwyczajna swoją decyzją z dn. 2 II 1942 r. zobowiązała Obwodowy Wydział Zdrowia do wprowadzenia 100% hospitalizacji chorych na tyfus plamisty.

Do chwili obecnej wprowadzenie 100% hospitalizacji nie wydaje się możliwe, ponieważ mimo decyzji Komisji Nadzwyczajnej z dn. 8 II nakazującej adaptację pod szpital 16 mieszkań w domu należącym do Zakładów Bawełnianych w Czimkiencie, w terminie do 19 II – nie zostało to wykonane.
Do chwili obecnej nie utworzono punktu sanitarnego, brak zupełnie wyposażenia, trwałego i nietrwałego.
Taka sama sytuacja panuje także w rejonach.
Na dzień 24 II w rejonie sajramskim nie wydzielono pomieszczeń na potrzeby powiększenia szpitala dla chorych na tyfus plamisty, mimo że chorzy leżą w domach przez kilka dni.
W dyspozycji obw. wydz. zdrowia prawie nie ma wyposażenia, koców i prześcieradeł nie ma zupełnie.
W tej sprawie zwracałam się nieraz do Ministerstwa Zdrowia Kaz. SRR. Do tej pory koców i prześcieradeł nie ma.

Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia (Makarowa)
[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 6

niedziela, 12 stycznia 2025

Notatka dotycząca chorób i przyczyn zgonów jednego ze szpitali w obw. południowo-kazachstańskim

Spośród chorych

na niewydolność serca 7, zmarł 1

arteriosklerozę 6, zmarło 4

ostre toksyczne zapalenie przewodu pokarmowego 1, zmarł 1

ostre zapalenie przewodu pokarmowego 33, zmarł 1

przewlekłe zapalenie nerek 2, zmarł 1

pelagrę 1, zmarł 1

udar cieplny 1, zmarł 1

toksyczną dyspepsję 7, zmarło 4

niemoc starcza 1, zmarł 1

wyniszczenie, awitaminoza 80, zmarło 58

[Razem chorych 139, zmarło] 108

Odręczna notatka w języku rosyjskim, bez daty i miejsca, tłumaczenie Janusz Kobryń.
A.O.Sz. F.134, o.1, sw.11, d.76

134,1,11,76

Dane dotyczące szpitali w rej. południowo-kazachstańskim za rok 1942


lp

nazwa placówki

liczba etatów

w tym lekarzy

łózek/ śr. roczne

chorych przyj

z tego zmarło

wykonano analiz

łózek z zasobów p.epid (w szczycie)

przyjętych epid.

ep.łóżkodni

komór dezynf.

czynne/nie-czynne

liczba przeprowadzonych dezynfekcji

1

Szpital Miejski w os. Aryś

31

3

40/44

1235

242

-

233

1203

25495

-

-

2

Szpital w os. Tamerłanowka, stacja Badam, rej. aryski

14

1

22

538

18

98

30

55

1575

1 syst. Nabokowa

71

3

Szpital w Chodżykiencie, rej. bostandycki

8

1

20

602

10

-

-    

-

-

1 sucha kom. naziemna

8

4

Szpital w os. Brig-Mułła, rej.bostandycki

14

1

13

408

2

-

-

-

-

1 prymitywna

1

5

Szpital w os. Abaj-bazar, rej kielesski

od 10 XII do 1 V 42 szpital działał jako zakaźny (tyfus)

18

1

24

479

28

-

-

-

-

1

-

6

Szpital Rejonowy w os. Burno-Oktiabrskoje, rej. dżuwaliński

31,5

3

46

1854

143

-

-

-

-

1 syst. Nabo-kowa

668

7

Szpital w os. Darbaza, rej. sary-agaczewski

10,5

4

17

735

8

-

5 (do 1 V 42 r.)

68

438

1 syst. Nabo-kowa

1070

8

Szpital w os. Czułak-Kurgan, rej. suzacki

13

1

10

179

6

28

-

-

-

1- Nabokowa, 2- komora ziemna przy szpitalu

16

9

Szpital w os. Suzak, rej. suzacki

15

1

20

288

21

-

-

-

-

komora ziemna przy szpitalu

-

10

Szpital w os. Bazar-Kurgan, rej. pachta-aralski

14

1

10

462

24

-

-

-

-

-

-

11

Szpital w os. Wieliko-Alieksiejewka, rej. pachta-aralski

17

1

24

788

102

-

-

-

-

„komory dezynfekcyjnej brak, jest woszebojka”

-

12

Szpital Dziecięcy w Turkiestanie

30

2

53

824

108

105

-

-

-

sucha-parowa

15

13

Szpital w os. Acz-Saj

31

3

40

1182

54

-

1375/25

[w dokumencie wpisane dwie wartości]

1122/104

14994/2029

-

1019

14

Szpital Miejski w Turkiestanie

30,5

2

45

1014

25

1010

-

-

-

128

128

15

Szpital w os. Borysowka, Stacja Turkiestan

16

1,5

17

473

27

-

-

-

-

-

-

16

Szpital w os. Chantagi [Kantagi]


1

10

254

29

4400

-

-

-

-

-

17

Szpital w os. Wannowka, rej. tiulkubasski

48

5

85

1954

125

-

-

-

-

ziemianka

116

18

Dom Małego Dziecka w os. Wannowka

36

1

-

-

-

-

-

-

-

-

-

19

Pogotowie Ratunkowe w Czimkiencie (przy Zakł. Przer. Ołowiu)

10,5

1

-

375, w tym zakaźnych 94

-

-

-

-

-

-

-

20

Pogotowie Ratunkowe w Czimkiencie

18,5

5

-

6828

-

-

-

-

-

-

-

21

Szpital Zakaźny [ewakuowany], Dom Zakł. Baw. w rej. czimkienckim, utw. 1 V 1942 r

54

4

50

382

27

382

39

48

153

1 syst. Nabokowa

4

22

II Szpital Zakaźny w Czimkiencie, przy Stacji Malarycznej

74

7

85

600

43

958

-

-

-

1

-

23

Szpital Dziecięcy Zakł. Przer. Ołowiu w Czimkiencie

49,5

3

65

1411

230

-

-

-

-

-

-

Zestawienie na podstawie „Rocznych raportów placówek leczniczych obwodzie południowo-kazachstańskim” sporządził Janusz Kobryń

 A.O.Sz. F.134,o.1,sw.11,d.76


 

Protokół posiedzenia Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Zachorowaniami Epidemicznymi, 7 VI 1942 roku, rejon karataski

Protokół posiedzenia Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Zachorowaniami Epidemicznymi, które odbyło się dnia 7 VI 1942 roku. Przewodniczący – ...