sobota, 25 stycznia 2025

Postanowienie Komisji Przeciwepidemicznej rejonu tiulkubaskiego, 29 VI 42 r.

 Postanowienie Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej rejonu tiulkubaskiego w obwodzie południowo-kazachstańskiem

Wannowka, 29 czerwca 1942 r.

Zgodnie z postanowieniem Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej obwodu południowo-kazachstańskiego z dn. 29 VI 42 r., rozkazem Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony ZSRR z dn. 20 VI 42 r. № 7 i 8 VI 42 r. 9 o zapobieganiu chorobom zakaźnym w okresie letnim, Nadzwyczajna Komisja Przeciwepidemiczna postanawia:

  1. w celu pełnej likwidacji w okresie letnim, a także w celu zapobieżenia [rozwojowi] wciąż istniejących ognisk tyfusu plamistego, zobowiązać pod rygorem osobistej odpowiedzialności przewodniczących kołchozów, przewodniczących komitetów wykonawczych rad wiejskich, dyrektorów sowchozów, stacji traktorowo-maszynowych [MTS], przedsiębiorstw do zapewnienia bezawaryjnej pracy łaźni i punktów sanitarnych (woszebojek) od 1 września 1942 r. W tym celu należy przeprowadzić remont pomieszczeń, a jeśli takich nie ma – niezwłocznie przystąpić do budowy.

    Zobowiązać Kierownika Rejonowego Wydziały Komunalnego, tow. Prichod`ko i Przewodniczącego Rady Osady Tiulkubas, tow. Gusiewa, do zorganizowania na terenie os. Wannowka i os. Stacja Tiulkubas specjalnych punktów sanitarnych do prowadzenia zabiegów w ogniskach infekcji – do 1 września 42 r.

    Do zapewnienia bezawaryjnej, codziennej pracy łaźni i punktów sanitarnych w Wannowce zobowiązać przewodniczących kołchozów: Pobieda, im. M. Gorkiego, Krasnyj Pachar`, Czukurbułak, Wozrożdienije, Azatłyk. Od 15 VIII zapewnić na czas transport opału. Kontrolę powierzyć Zastępcy Przewodniczącego Rady Rejonowej, tow. Zwieriowowi.

    W związku z brakiem środków na zakup opału dla łaźni w Wannowce zobowiązać Komitet Wykonawczy Rady Rejonowej do ich wydzielenia w ciągu 10 dni. Polecić Przewodniczącym Wiejskich Komitetów Wykonawczych i Kierownikowi Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmarowej, zapewnienie obowiązkowej 100% hospitalizacji chorych na tyfus plamisty, dur rzekomy, dezynterię, dla tego celu należy zabezpieczyć pomieszczenia we wsi Siergijewka, Wysokoje i Korniłowka, które zajmowały wcześniej czasowe izolatoria zakaźne; pod rygorem osobistej odpowiedzialności poleca się przewodniczącym kołchozów, dyrektorom sowchozów i stacji traktorowo-maszynowych i przedsiębiorstw wydzielenie specjalnych środków transportu do przewozu chorych (hospitalizacji) oraz wyjazdów pracowników w teren.

    Prowadzić systematycznie sprzątanie we wsi Wannowka, angażować do tych prac mieszkańców, polewanie ulic rano od godz. 7 do 8, wieczorem od 18 do 19, sprzątanie terenów wokół domów.

    Kontrolę powierzyć Rejonowej Komendzie Milicji i Przewodniczącemu Komitetu w Wannowce, tow. Sieriebriakowowi.

    Zorganizować ochronę ujęć wody pitnej przed zanieczyszczeniem i zakażeniem, w tym celu każdą studnię wyposażyć na stałe w pokrywę i wiadro – do użytku zbiorowego. Kontrolę powierzyć Rejonowej Komendzie Milicji i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrolę systemu kanałów [rozprowadzających wodę] powierzyć mieszkańcom.

    Epidemiologa zobowiązać do obowiązkowego przeprowadzania zabiegów sanitarnych w ogniskach zakażeń i kontroli medycznej ognisk.

    Zobowiązać Państwową Inspekcję Sanitarną i organy milicji do zapewnienia systematycznej kontroli w miejscach prowadzenia wszystkich działań profilaktycznych przeciwko chorobom żołądkowo-jelitowych i przestrzegania właściwego stanu sanitarnego w domach mieszkalnych, placówkach żywienia zbiorowego, zakładach spożywczych, targowiskach, domach poprawczych.

    Zatwierdzić przyjęte wymogi sanitarne dotyczące targowisk, bazarów, miejsc prowadzenia handlu. Winnych naruszeniom wymogów sanitarnych z całą surowością pociągać do odpowiedzialności.

    Niniejsze postanowienie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania.

Przewodniczący Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Kułumbietow)

Sekretarz (Rachmarowa)


[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]

AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postanowienie Komisji Przeciwepidemicznej rejonu tiulkubaskiego, 29 VI 42 r.

 Postanowienie Rejonowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej rejonu tiulkubaskiego w obwodzie południowo-kazachstańskiem ...