Protokół narady pracowników medycznych w os. Wannowka (centrum rejonu).
Obecnych było 35 osób.
Program:
Masowa praca wychowawcza pracowników medycznych (referuje tow. Makowiczko)
O wnioskach z narady na szczeblu obwodu - o pracy lekarza w wiejskich punktach lekarskich (referuje tow. Rachmarowa).
Opieka medyczna w czasie kampanii żniwnej, delegowanie lekarzy na wyznaczone odcinki pracy w celu prowadzenia kontroli działań sanitarnych i przeciwepidemicznych.
Zapoznanie z rozkazem Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony № 7 z dn. 20 V 1942 r.
Po wysłuchaniu sprawozdania tow. Marczenki o masowej pracy oświatowej trzeba uznać, że masowa praca oświatowa prowadzona nie była. Tow. Marczenko w ostatnim czasie nie kierował pracami, co doprowadziło do spadku wydajności i obniżenia dyscypliny pracy.
W jak najkrótszym czasie konieczne jest zawarcie indywidualnych umów, wprowadzić kontrolę wykonania prac, oraz jak najszybciej przeprowadzić wybory uzupełniające do rady rejonowej związku.
Po wysłuchaniu sprawozdania kierownika Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmarowej, o opiece medycznej dla pracowników polowych w czasie kampanii żniwnej i biorąc pod uwagę, że w roku bieżącym kampania żniwna ma szczególne znaczenie w walce ze znienawidzonym wrogiem, pracownicy medyczni powinni podjąć kroki w celu zapewnienia pracownikom polowym lepszej opieki medycznej.
Skierować szereg lekarzy i pielęgniarek na odcinki [polowe] w celu okazania pomocy medycznej i podniesienia stanu sanitarnego: w żłobkach, brygadach, miejscach zakwaterowania uczniów zmobilizowanych do prac polowych. Ambulatoria przy wiejskich punktach lekarskich i felczerskich powinny zapewnić przyjmowanie pracowników polowych w jak najmniejszym stopniu odrywając ich od prac polowych. Szpitale powinny bezwarunkowo zapewnić hospitalizację i leczenie zakaźnie chorych, dzieci i dorosłych.
W bazach polowych przeprowadzić pogadanki na temat chorób żołądkowo-jelitowych i walki z nimi, pogadanki dla matek o prawidłowym karmieniu piersią i prawidłowej pielęgnacji niemowląt. Powołać pełnomocników sanitarnych (tam gdzie ich nie ma), przeszkolić w zakresie udzielania pierwszej pomocy – samopomoc i pomoc drugiej osobie.
Dyrektorów sowchozów i kierownictwo kołchozów zapoznać z postanowieniem pełnomocnej komisji nadzwyczajnej o obowiązku przydzielenia transportu do przewozu chorych i personelu medycznego.
Po wysłuchaniu sprawozdania kier. Rejonowego Wydziału Zdrowia, tow. Rachmanowej, o pracy lekarza w wiejskich punktach lekarskich, należy zapoznać się z rozkazem № 7 z 20 V 42 r. Pełnomocnika Państwowego Komitetu Obrony i rozkazem № 90 z 8 VI 42 r. „Zapobieganie chorobom infekcyjnym w sezonie letnim” [w] istniejących ogniskach tyfusu plamistego.
Postanowiono:
siłami personelu medycznego centrum rejonowego [Wannowka] oaz wiejskich punktów lekarskich i felczerskich przeprowadzić kontrolę wszystkich domów w celu ustalenia stanu sanitarnego poszczególnych mieszkańców;
do dnia 1 VIII 42 r. osiągnąć ukończenie budowy łaźni i komór dez. [woszebojek] w tych kołchozach, gdzie ich brak i zapewnić ich prawidłową pracę;
prowadzić 100% hospitalizację chorych zakaźnie, a także [nieczytelne] przeprowadzać zabiegi sanitarne w ogniskach zachorowań w ciągu 24 godzin.
Przewodniczący zebrania (Rachmarowa)
Sekretarz (Mowszowicz)
[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 24
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz