Protokół № 19 z posiedzenia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej
Czimkient, 9 kwietnia 1942 r.
Członkowie Komisji Nadzwyczajnej:
tow. Sagintajew, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej
tow. Makarowa - Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia;
tow. Gorodieckij - Zast. Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rady Obwodowej
tow. Liebiediew, - Naczelnik Obwodowego [Zarządu] Milicji
tow. Burbiełło – Lekarz Miejskiego Wydziału Zdrowia
Zaproszeni:
tow. Bykow – Miejski Inspektor Sanitarny m. Czimkient
tow. Szczedrina – Kierownik Przychodni Czymkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu
tow. Kuroszetnikowa – Państwowy Inspektor Sanitarny Czymkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu
tow. Błoch – Kierownik Miejskiego Wydziału Zdrowia
tow. Wowsjanikier – Epidemiolog Obwodowego Wydziału Zdrowia
tow. Mirchajdarowa – Kierownik Czimkienckiego Rejonowego Wydziału Zdrowia
tow. Dżamiukoszedowa [?] – Przewodnicząca Czimkienckiej Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej
tow. Wierimiszyn [?] – Przewodniczący Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej, Czymkiencki Zakład Przeróbki Ołowiu
Przewodniczący: tow. Sagintajew, sekretarz tow. Łapina
Raport Przewodniczącego Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej Rejonu Czimkient-Sielskij o realizacji postanowienia Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 III 42 r.
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna uważa, że w okresie 4 III do 6 kwietnia 1942 r. Rejonowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna Czimkient-Sielskij osiągnęła pewną poprawę w walce z zachorowaniami epidemicznyni, głównie z tyfusem plamistym. Na dzień 6 kwietnia oddano do eksploatacji 29 łaźni [bań], 13 komór dezynfekcyjnych [woszebojek], utworzono 7 izolatorów, wybrano 57 pełnomocników ds. sanitarnych, zabiegom sanitarnym w łaźniach poddano 5308 osób, zdezynsekowano, zachorowalność w Domu Dziecka № 11 zlikwidowano.
Mimo to, postanowienie Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 marca nie zostało wykonane: 16 łaźni nie ma możliwości dezynsekcji, w 4 kołchozach nie ma łaźni, w 13 kołchozach nie wybrano społecznych inspektorów sanitarnych.
Podsumowując współzawodnictwo w trakcie poprzedniej 10-dniowej akcji czystości Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
zakończyć prowadzenie 10-dniowych akcji czystości, wprowadzając socjalistyczne współzawodnictwo w sanitarnym utrzymaniu obejść;
ściśle kontrolować istniejące ogniska tyfusu plamistego, z udziałem nie tylko pracowników służby zdrowia, ale także rady rejonowej i społeczeństwa;
funkcję lekarza ds. sanitarnych przy Rejonowym Wydziale Zdrowia powierzyć kierownikowi szpitala, dr. Bukichałowowi;
12 kwietnia należy przedstawić Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej pisemną informację o wykonaniu 10-dniowej akcji czystości i rozkazu Państwowego Komitetu Obrony. Szczególną uwagę zwrócić na wykonanie postanowienia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej i w przyszłości podjąć zdecydowane działania w tym kierunku.
O działaniach profilaktycznych w osiedlu robotniczym Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu i realizacji miesięcznej akcji czystości (referuje Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu, współreferent Zastępca Inspektora Sanitarnego Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu tow. Kuroszetnikowa).
Rejonowy Komitet Wykonawczy Osiedla Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu do chwili obecnej nie podjął działań w zakresie miesięcznej akcji czystości. Działania ograniczyły się do zorganizowania bazy asenizacyjnej zapewniającej wywóz nieczystości. Dyrektor zakładu nie przydzielił bazie asenizacyjnej transportu dla zwiększenia jej możliwości, a ze strony Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej (przew. tow. Wierszynin) nie podjęto żadnych działań.
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
działania w zakresie realizacji miesięcznej akcji czystości w osiedlu Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu uznać za niezadowalające;
Przewodniczącemu Rejonowej Komisji Nadzwyczajnej, tow. Wierszyninowi, polecić gruntowną zmianę sposobu pracy komisji, wprowadzając kierownictwo operacyjne i jednoczesna kontrolę wykonywania poleceń;
polecić Przewodniczącemu Miejskiej Komisji Nadzwyczajnej, tow. Kuroczkinowi, osobiście skontrolować pracę Rady Rejonowej i Komisji Nadzwyczajnej w Czimkienckim Zakładzie Przeróbki Ołowiu. Zwoałać posiedzenie z udziałem kierownictwa Czimkienckiego Zakładu Przeróbki Ołowiu i żądać od niego wykonania wszystkich działań przeciwepidemicznych i zakończenia ich w ciągu miesiąca.
O stanie aresztu tymczasowego (referent Naczelnik Obwodowego Zarządu Milicji, tow. Liebiediew.
Mimo wielokrotnych poleceń Obwodowej Komisji Nadzwyczajnej dotyczących budowy punktu sanitarnego przy areszcie tymczasowym w Czimkiencie, do chwili obecnej nie zostało to wykonane. Stan sanitarny aresztów tymczasowych w obwodzie pozostaje niezadowalający, dezynfekcja nie jest prowadzona na bieżąco.
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
zakończyć budowę punktu sanitarnego przy areszcie tymczasowym w Czimkiencie do […]
wydać stanowcze polecenia wszystkim rejonowym wydziałom milicji aby doprowadziły areszty tymczasowe do dostatecznego stanu sanitarnego. Termin do 10 kwietnia.
zawrzeć umowy z oddziałami stacji sanitarnych na systematyczne prowadzenie dezynfekcji profilaktycznej w aresztach tymczasowych w obwodzie. Termin do 15 kwietnia.
Starszemu Obwodowemu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu, tow. Łapinej, polecić wydanie zaleceń dotyczących prowadzenia ścisłej kontroli stanu sanitarnego aresztów tymczasowych w rejonach przez inspektorów sanitarnych.
Przewodniczący: tow. Sagintajew, sekretarz tow. Łapina
[Rękopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
AOSz. F. 134,op. 1, sw. 12, d. 79, s. 15
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz