Protokół № 14 z posiedzenia Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej
Czimkient, 27 marca 1942 roku.
Obecni członkowie Komisji Nadzwyczajnej:
tow. Sagintajew
tow. Makarowa
tow. Burbiełło
tow. Liebiediew
tow. Zakirowa
Zaproszeni:
tow. Cziesnakow – Minister Zdrowia Kazachskiej SRR
tow. Nikołajew – przedstawiciel związków [?] Ministerstwa Zdrowia
Wowsjanikier – Epidemiolog Obwodowego Wydziału Zdrowia
tow. Kuroczkin – Przewodniczący Miejskiego Komitetu Wykonawczego Miejskiej Rady
tow. Kudaszewa – Zastępca Przewodniczącego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Miejskiej Rady
tow. Filiawicz – Dyrektor Trustu Stołówek i Restauracji
tow. Piechanowskij – pracownik
tow. Głazunowa – Kierowniczka Stołówki № 6
tow. Puszkar` – Miejskie Zakłady Mleczarskie
tow. Chochłowa - Miejskie Zakłady Mleczarskie
tow. Nurmambietow – Kierownik Obwodowego Wydziału Oświaty Ludowej
tow. Bukiejchanowa – Lekarz Domu Dziecka № 11
Przedstawiciel Zakładu Produkcji Napojów Bezalkoholowych
Główny Inżynier Kombinatu Piekarniczego
tow. Kiejzier – Inspektor Kontroli Produktów Żywnościowych
Przewodniczący – Sagintajew
Sekretarz – Łapina
Wysłuchano § 1
O stanie sanitarnym zakładów mleczarskich, placówek żywienia zbiorowego podległuch Trustowi, stołówek, piekarni i zakładu prod. napojów bezalkoholowych.
W trakcie kontroli stołówek w mieście Czimkient, zakładu prod. napojów bezalkoholowych, zakładów mleczarskich, piekarni stwierdzono ich niezadowalający stan sanitarny. Stosunek kierownictwa tych przedsiębiorstw do przygotowań na sezon wiosenno-letni jest nieodpowiedzialny, co jest w okresie wojny niedopuszczalne i może w przyszłości doprowadzić do pojawienia się masowych zachorowań żołądkowo-jelitowych.
Większość stołówek w mieście wymaga remontów bieżących. Sprzątanie pomieszczeń jest niezadowalające. Niedostateczna jest ilość talerzy i łyżek. Naczynia nie są wyparzane. Nie pozostawia się próbek kontrolnych jedzenia. W wielu stołówkach brak szaf chłodniczych. Pracownicy nie przeszli przeszkolenia dotyczącego minimum sanitarnego, kontrola stanu zdrowia pracowników prowadzona jest nieregularnie, nie są przebadani na nosicielstwo bakterii tyfusu brzusznego i dezynterii. Teren placówek nie jest uprzątnięty. Znajdujące się w podwórzach obiekty sanitarne są w stanie niezadowalającym.
Piekarnie są brudne i wymagają remontu. Chleb czasowo jest układany na podłodze. W magazynie mąki brak regałów. Pracownicy nie przechodzili badań lekarskich. Nie przeprowadzono badań na nosicielstwo bakterii. Pomieszczenia są brudne.
W Zakładach Mleczarskich, mimo pewnych ulepszeń, stwierdzono uchybienia: remont wydziału przeróbki mleka nie jest zakończony, część naczyń nie jest pobielona [cyną]; opakowania i kadzie przechowywane są na podwórzu. Przy produkcji badania bakteriologiczne nie są wykonywane, pracownicy nie przeszli przeszkolenia dotyczącego minimum sanitarnego, badań lekarskich nie przechodzili, nie przeprowadzono badań na nosicielstwo bakterii.
Stan utrzymania zakładów produkujących napoje bezalkoholowe jest niezadowalający. Pojemniki nie są wyparzane, nie przeprowadza się kontroli chemicznej i bakteriologicznej wody do produkcji i wyrobów gotowych. Teren zakładów brudny.
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
Zobowiązać dyrektorów: Trustu Stołówek i Restauracji, Kombinatu Piekarniczego, Zakładu Produkcji Napojów Bezalkoholowych i Miejskich Zakładów Mleczarskich do przeprowadzenia następujących działań:
w ciągu dziesięciu dni przeprowadzić remont bieżący pomieszczeń, urządzeń sanitarnych w podwórzach, teren podwórzy posprzątać, w okresie późniejszym sprzątać je systematycznie i od 15 kwietnia zapewnić codzienne chlorowanie;
do 10 kwietnia wszystkie okna osiatkować i przygotować dostateczną ilość środków przeciwko muchom (gaza, muchomory, wapno chlorowane itd.);
zapewnić comiesięczne badania, a w kwietniu przebadać wszystkich pracowników na nosicielstwo bakterii;
Kierowników wszystkich stołówek zobowiązać do codziennego zostawiania próbek kontrolnych dań.
Wybrać społecznych inspektorów sanitarnych.
Do 10 kwietnia zapewnić przygotowanie dostatecznej ilości lodu.
Dyrektora Miejskich Zakładów Mleczarskich zobowiązać do:
przygotować pomieszczenie do przechowywania opakowań do 15 kwietnia 1942 r,;
zawrzeć umowę z laboratorium bakteriologicznym na systematyczne badania wyrobów gotowych nie rzadziej niż raz na 10 dni;
zwiększyć wymagania jakościowe mleka dostarczanego z ferm i poddawać je kontroli.
Nakazać wydziałom zdrowia rejonów czimkienckiego i sajramskiego zorganizowanie systematycznej kontroli sanitarnej ferm zaopatrujące w mleko Miejskie Zakłady Mleczarskie.
Dyrektora Kombinatu Piekarniczego zobowiązać do:
montaż pieców EDŁ № 2 do 1 kwietnia 1942 roku;
zdjąć produkcję wyrobów cukierniczych z piekarni № 3 i przeznaczyć do tego celu inne pomieszczenie.
Wysłuchano § 2: O realizacji miesięcznej akcji sprzątania miasta w Czimkiencie (sprawozdawca tow. Kuroczkina).
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna wskazuje, że Miejski Komitet Wykonawczy nie dotrzymuje terminów przeprowadzenia miesięcznej akcji sprzątania. Do chwili obecnej prace ograniczają się tylko do działań organizacyjnych: wywóz nieczystości odbywa się bardzo źle, budynki publiczne i podwórza są zapuszczone, w złym stanie sanitarnym. W większości instytucji i przedsiębiorstw brak komendantów i dozorców, co powoduje że obiekty są w antysanitarnym stanie.
Woda w miejscowych wodociągach nie jest chlorowana.
Aby w trakcie miesięcznej akcji sprzątania doprowadzić stan sanitarny w mieście do normalnego poziomu, Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
pracę sztabu miesięcznej akcji sprzątania miasta uznać za niezadowalającą i zobowiązać Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej, tow. Kuroczkina, do nasilenia tempa prac prowadzenia akcji, wprowadzić kontrolę pracy komisji i brygad sanitarnych na poszczególnych odcinkach, szerzej wykorzystać aktyw społeczny w osobach społecznych inspektorów sanitarnych i wykorzystać ich pracę w dalszych, codziennych działaniach;
nieprzerwanie zaopatrywać ludność w wapno chlorowane;
zobowiązać Kombinat Piekarniczy, Zakłady Bawełniane, Trust Stołówek i Restauracji, aby w terminie do 10 kwietnia posiadały swoje beczkowozy asenizacyjne;
zobowiązać wszystkie komitety domowe, komendantów, kierowników instytucji do codziennych działań w zakresie utrzymania porządku i czystości w podległych im domach, utrzymywać dozorców do sprzątania;
polecić dyrektorom przedsiębiorstw systematyczne kontrole bakteriologiczne i chlorowanie wody wodociągowej;
zobowiązać Obwodowy Wydział Handlu (tow. Diakowa) do wydania przydziału na 100 metrów tkaniny na uszycie ubrań roboczych dla pracowników grupy asenizacyjnej;
zobowiązać Biuro Zaopatrzenia Obwodowego Wydziału Handlu do przydziału zbiorników do samochodów grupy asenizacyjnej (po 2 szt.) – termin do 3 kwietnia br.;
w niektórych domach zezwolić na zasypywanie dołów kloacznych, szamb i przenoszenie ich w inne miejsce.
Wysłuchano § 3: O stanie sanitarnym i przyczynach pojawienia się zachorowań na tyfus plamisty w Domu Dziecka № 11 (sprawozdawca tow. Nurmambietow):
Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna uważa, że przyczyną zachorowań na tyfus plamisty w Domu Dziecka № 11, które pojawiły się w pierwszych dniach stycznia br., był antysanitarny stan domu dziecka (wszawica, brak zabiegów sanitarnych, nieregularne zmiany bielizny osobistej i pościeli, zagęszczenie dzieci itd.). Po podjęciu przez administrację odpowiednich działań do 6 marca zachorowań nie było.
W dniach od 6 do 15 marca włącznie zarejestrowano 31 przypadków zachorowań na tyfus plamisty, których przyczyną było przyjęcie dzieci wszawicą (Juriew i Fiedin), ze Szpitala Zakładów Przeróbki Ołowiu, z Izby Dziecka NKWD do domu dziecka w dniach 17-19 lutego br. Dzieci przeszły zabiegi sanitarne, ale niedostateczny stan sanitarny domu dziecka i niedostateczna dezynfekcja ich ubrań, brak oględzin lekarskich i brak działań profilaktycznych ze strony dyrektora domu dziecka, tow. Asanowa (dzieci nie były izolowane, co pozwoliło na szybkie rozprzestrzenienie się infekcji wśród dzieci).
Odnotować trzeba też dwa przypadki zachorowań na tyfus plamisty wśród uczniów szkoły w Kołchozie im. Ordżonikidze, z którymi wychowankowie domu dziecka mieli kontakt, a zabiegi sanitarne w szkole przeprowadzono z dużym opóźnieniem.
Biorąc powyższe pod uwagę Obwodowa Pełnomocna Przeciwepidemiczna Komisja Nadzwyczajna postanawia:
uznać, że wina za pojawienia się tyfusu plamistego w domu dziecka spoczywa na administracji w osobie dyrektora, tow. Asanowa, który bezwzględnie zasługuje na zwolnienie z pracy i pociągnięcie do odpowiedzialności sądowej, jednak uwzględniając fakt, że tow. Asanow pracuje w domu dziecka tylko trzy miesiące i w okresie swojej pracy w domu dziecka wykonał wiele działań mających na celu poprawę stanu domu dziecka, a także biorąc pod uwagę informację tow. Nurmambietowa o tym, że tow. Asanow po decyzji Komisji Nadzwyczajnej z dn. 19 III 42 r. swoje błędy naprawił i doprowadził dom dziecka do stanu zadowalającego – udzielić tow. Asanowowi surowej nagany i uprzedzić go, że w przyszłości będzie ponosił osobistą odpowiedzialność za stan domu dziecka.
zobowiązać kierownictwo Obwodowego Wydziału Oświaty, tow. Nurmambietow, do zaopatrzenia Domu Dziecka № 11 w dostateczną ilość stołów, szafek nocnych, wieszaków, krzeseł do 10 kwietnia br.
Wysłuchano § 4: O podziale obowiązków wśród członków Obwodowej Pełnomocnej Komisji Nadzwyczajnej.
Postanowiono: zastępcami przewodniczącego Obwodowej Pełnomocnej Komisji Nadzwyczajnej zostają towarzysze Gorodieckij i Makarowa.
Przewodniczący Obwodowej Pełnomocnej Przeciwepidemicznej Komisji Nadzwyczajnej (Sagintajew)
Sekretarz (Łapina)
[Maszynopis w języku rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz