Południowo-Kazachstański Obwodowy Wydział Oświaty
Raport № 9 o Domu Dziecka № 8 dla dziewcząt w rejonie aryskim na dzień 20 listopada 1944 r.
Dyrektor domu dziecka Gajmullin Abdrachman, wykształcenie niepełne wyższe, członek KP(b)K, staż pracy 9 miesięcy, pracuje w tym domu dziecka od 1944.
Dom dziecka działał przed wojną, obecnie ma charakter mieszany, dołączono do niego, ewakuowany z obwodu stalingradzkiego, Razdołowski Dom Dziecka, przybyły 20 XI 41 r. z kontyngentem dzieci 92 os.
W okresie 1941-1943 do zakładów pracy przekazano 6 os., do kołchozu 1 do sowchozów 23, do szkół 61, do rodzin zastępczych i adopcji 3, zwrócono rodzicom 77 os.
Za 9 miesięcy 1944 r. skierowano do pracy i szkół 17 os., zwrócono rodzicom 12 os, do rodzin zastępczych i adopcji 1 os.
Planowy kontyngent domu dziecka wynosi 115 os., faktycznie na dzień 20 XI 44 r. przebywa w nim 120 os.
Dom dziecka mieści się w pobliżu stacji Aryś. Pomieszczenia są dostosowane, oświetlenie naftowe, wyposażenie w zasadzie wystarczające, jednocześnie bardzo potrzebne są tu odzież i obuwie. Posiadana odzież nie nadaje się do użytku. Ubrania i pościel nie są naprawiane, dzieci i pracownicy domu dziecka niestaranie traktują własność domu dziecka.
Przy domu dziecka istnieje duże gospodarstwo pomocnicze, głównie prod. zwierzęcej. W roku 1944 powierzchnia zasiewów wynosiła 10,2 ha, z czego obsiano: pszenicy – 5 ha; jęczmienia – 2 ha; owsa – 0,5 ha; prosa – 0,5 ha; kukurydzy – 1,28 ha; ziemniaków – 1 ha; buraków ćwikłowych – 1 ha; warzyw – 1,25 ha.
Z własnego gospodarstwa pomocniczego zebrano: ziemniaków 0,5 t; kapusty – 1 t; pomidorów – 300 kg; cebuli – 400 kg. Z zasiewów zbóż nie zebrano niczego, ze względu na brak możliwości nawadniania.
Pogłowie zwierza wynosiło ogółem 1580 szt, z czego: koni – 8; krów – 74; cieląt 153; wołów roboczych – 19; kóz i owiec – 1270; wielbłądów – 2; osłów – 4. Dom dziecka zaopatruje się w produkty mleczne i mięso ze swojego gospodarstwa, część z nich w ramach przydziałów Obwodowy Wydział Oświaty przeznacza na pomoc innym domom dziecka.
Mimo dobrej bazy materialnej i dużych możliwości zorganizowania pracy wychowawczej, a także stan sanitarny jest całkowicie niezadowalający [tak w dokumencie].
Brak izolatki i pielęgniarki, lekarz dostępny jest w domu dziecka tylko dwa razy w tygodniu. Swojej łaźni [bani] dom dziecka nie posiada. Dzieci chodzą do łaźni do jednostki wojskowej, która patronuje domowi dziecka. Dzieci są brudne, niechlujne, ubrania są porwane, pościel brudna, podwórze domu dziecka pełne śmieci.
Stan sanitarny kuchni niezadowalający.
Praca wychowawcza w domu dziecka zorganizowana w sposób całkowicie niezadowalający. Planów kwartalnych brak, plany kalendarzowe są sporządzone nieprawidłowo i niedbale, plan dnia nie jest przestrzegany, brak biblioteki i kółek zainteresowań. Praca pionierów nie zorganizowana – brak drużynowego.
Naprawa odzieży i pościeli na dzień 25 X nie była jeszcze zakończona. Dom dziecka jest zaopatrzony w opał na okres grzewczy. Remont pomieszczeń zakończony, za wyjątkiem szklenia okien.
Rozkazem Obwodowego Wydziału Oświaty zwrócono uwagę dyrektorowi, tow. Gajmullinowi, na całkowicie niezadowalającą organizację pracy wychowawczej i antysanitarny stan domu dziecka. Nakazano podjęcie zdecydowanych działań celu usunięcia stwierdzonych uchybień. W celu okazaniu pomocy Obwodowy Wydział Oświaty delegował swojego pracownika.
Kierownik Wydziału Domów Dziecka (Pikulin)
Inspektor ds. domów dziecka (Łysowa)
[Maszynopis w języku rosyjskim, tłum. Janusz Kobryń]
A.O.Sz. F.121, op.1, sw. 195, d. 1971, s.22
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dostępna publikacja „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie. Cz. I”
Link do sklepu internetowego Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie” – relacja z badań terenowych i archiwalnych przedstawia rezulta...

-
15 sierpnia 2024 roku w Centralnej Bibliotece Rejonowej w Szołakkorganie (obwód turkiestański, Kazachstan) odbyło się spotkanie w formacie ...
-
Wystawa „Kuźnia. Schmiede”. Z historii miejskiej kuźni w Habelschwerdt/Bystrzycy Kłodzkiej eksponowana jest w podziemiach dawnego więzienia...
-
Informacje o zaopatrzeniu domów dziecka w warzywa na sezon zimowy. Stan na 20 XI 1944 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz