czwartek, 14 listopada 2024

Raport o Sary-Agaczewskm Domu Dziecka

Południowo-Kazachstański Obwodowy Wydział Oświaty

Raport № 8 o Sary-Agaczewskm Domu Dziecka w tymże rejonie na dzień 20 listopada 1944 r.

Dom dziecka na ewakuacji, przybył 20 XI 41 r. z Ordżonikidze w obwodzie stalińskim z kontyngentem dzieci 130 os. i rozmieszczony został w miejscowości Sary-Agacz.

W okresie 1941-1943 do pracy i adopcji przekazano 148 os., z czego do kołchozów i sowchozów 25, do zakładów pracy 38, do szkół 81, do rodzin zastępczych i adopcji 4, zwrócono rodzicom 40 os.

Za 9 miesięcy 1944 r. skierowano do pracy i szkół 2, zwrócono rodzicom 23 os, [dopisek ręczny] do zakładów pracy 30.

Planowy kontyngent 128 os., faktycznie na dzień 20 XI 44 r. przebywa 120 os.

Pomieszczenia domu dziecka są odpowiednie, wysokie i jasne. Są tu 3 sale pracy, wyposażenie niedostateczne, brakuje stołów, krzeseł, szafek nocnych itp.

Dom dziecka znajduje się w odległości 3 km od stacji kolejowej.

Dom dziecka posiada gospodarstwo pomocnicze: planowana na rok 1944 powierzchnia zasiewów wyniosła 30 ha, faktycznie obsiano 18 w tym: pszenicy – 5 ha; jęczmienia – 5 ha; kukurydzy – 2 ha; ziemniaków – 0,8 ha; buraków ćwikłowych 0,5 ha; warzyw 4,2 ha. Zapasy warzyw na okres zimowy są niedostateczne. Zgodnie z ustanowionymi normami dla kontyngentu dzieci w Sary-Agaczewskim Domu Dziecka potrzebnych jest 8 t warzyw, tymczasem posiadany zapas to 6,4 t.

Pogłowie zwierząt: koni – 1; krów – 5; byczków – 4; wołów roboczych – 2; owiec – 31.

Stan sanitarny domu dziecka jest zadowalający. Jest izolator, jest także pielęgniarka.

Praca wychowawcza domu dziecka jest zaplanowana. Dyrektor posiada roczny plan pracy, wychowawcy mają plany na kwartalne, brak natomiast u wychowawców planów dziennych. Jest rozkład dnia i jest on przestrzegany. Na dzień 20 X 44 r. sytuacja z przygotowaniem domu dziecka [do sezonu zimowego] była trudna. W celu podjęcia przygotowań domu dziecka do zimy delegowano do tego domu dziecka zastępcę ds. nauczania Obwodowego Wydziału Oświaty i do 20 XI sytuacja domu dziecka uległa znacznej poprawie.

W chwili obecnej dom dziecka jest w pełni zaopatrzony w opał i warzywa.

Realizując decyzję Obwodowego Wydziału Oświaty oraz Obwodowego Komitetu KP(b)K z dn. 2 XI br. i w związku z trwającą miesięczną akcją likwidacji zjawiska dzieci bez nadzoru tj. bezdomnych a także bez rodziców lub opiekunów [biezprozornosti i bieznadzornosti] dom dziecka otrzymał ogromną pomoc przy organizacji pracy i przygotowaniach do zimy:
  1. Realizując decyzję Rejonowego Komitetu Wykonawczego i Biura Rejonowego Komitetu KP(b)K zorganizowano przy domu dziecka patronacką radę honorową, w tym kierownictwo kołchozów „Dieniżoł”, „Dżan-Aryk”, sowchozu „Darbaza”i „Sadwintriestu”.
  2. Kołchoz przydzielił 15 ha gruntów mających możliwość nawadniania, prócz tego przekazano działkę dzieciom średniej szkoły.
  3. Kierownictwa Rejonowego Zakładu Komunalnego, Rejonowego Komitetu Wykonawczego i Komitetu Rejonowego KP(b)K zaproponowały doprowadzenie do domu dziecka elektrycznego oświetlenia, radia i telefonu.
  4. Kołchozom i przedsiębiorstwom wydano dyspozycje dotyczące wydzielenia transportu do przewozu opału dla domu dziecka.
  5. Rejonowej Spółdzielni Spożywców polecono zapewnienie zdecentralizowanych dostaw warzyw na zimę.
  6. Domowi dziecka przydzielono dwie pary wołów, troje prosiąt, kozy i in.
  7. Złożono zamówienie na 50 łóżek dla domu dziecka. Obecnie dom dziecka jest w pełni zaopatrzony na zimę w opał i warzywa.
W roku szkolnym 1943/1944 Sary-Agaczewski Dom Dziecka osiągnął następujące wyniki: z ogólnej liczby wychowanków 134 os. nauką objęto 100; nieobjętych 14. Z tego: przedszkolaków 4, przerośniętych 3. nowoprzybyłych 5, chorych 2 os. Promowanych do następnych klas 93, do egz. poprawkowych jesienią 6, repetentów 1, wzorowych 19, opóźnionych 7.

Przy domu dziecka działają kółka: chóralne, teatralne, rękodzielnicze, baletowe.

Dom dziecka potrzebuje odzieży: płaszczy 50, ubrań i sukienek 120, bielizny 250, koców 70, prześcieradeł 80.

Dom dziecka szczególnie potrzebuje tych rzeczy, ponieważ planowane jest zwiększenie ilości miejsc dla przyjęcia nowego kontyngentu dzieci.


Kierownik Wydziału Domów Dziecka (Pikulin)

Inspektor ds. domów dziecka (Łysowa)

[Maszynopis w języku rosyjskim, tłum. Janusz Kobryń]

A.O.Sz. F.121, op.1, sw. 195, d. 1971, s.21

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dostępna publikacja „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie. Cz. I”

  Link do sklepu internetowego Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie” – relacja z badań terenowych i archiwalnych przedstawia rezulta...