wtorek, 14 listopada 2023

Postanowienie organów obwodowych w sprawie postępowania z obywatelami polskimi

 Postanowienie posiedzenia Biura Południowo-Kazachstańskiego Komitetu Obwodowego KP(b)K [Komunistycznej Partii (bolszewików) Kazachstanu] i Obwodowego Komitetu Wykonawczego Rady Delegatów Robotniczych. Czimkent, 18 stycznia 1942 r. №131/54

§26 O sytuacji w zakresie zapewnienia pracy obywatelom polskim

Obwodowy Komitet Wykonawczy Rady Delegatów Robotniczych i Biuro Południowo-Kazachstańskiego Komitetu Obwodowego KP(b)K stwierdzają, że ze strony wielu komitetów rejonowych partii i rejonowych komitetów wykonawczych rad delegatów pracowniczych występuje niedopuszczalny stosunek w zakresie przyjmowania i zapewnienia pracy obywateli polskich i związanej z tym odpowiednią pracą partyjną i polityczną wśród miejscowej ludności, a także wśród przesiedleńców.

Na przykład: w rejonie frunzeńskim przesiedleńcom nie zapewniono mieszkań, niektóre pomieszczenia nie mają okien, drzwi, pieców itd. Pomoc medyczna nie jest zorganizowana, przesiedleńcy nie są w stanie otrzymać jej na czas ze strony wykwalifikowanego personelu. Wśród przesiedleńców występują chorzy na tyfus i odrę, co grozi rozprzestrzenieniem się epidemii wśród wszystkich mieszkańców. Niektórzy z przedstawicieli kołchozów przejawiają w stosunku do przesiedleńców wrogi stosunek.

Z drugiej strony w wielu kołchozach zamiast zmusić obywateli polskich do pracy, postawić jasne cele do wykonania i wypłacać wynagrodzenie zgodnie z przyjętymi normami – przyjęto ich praktycznie na pełne utrzymanie – na koszt kołchozów. W kołchozach rejonów frunzeńskiego i szaulderskiego występują takie przypadki, gdy obywatele polscy w ciągu półtora miesiąca wypracowali średnio na osobę od 1,5 do 2 trudodni, a od kołchozu otrzymali po 30-40 kg ziarna. Taka praktyka „pomocy społecznej” narusza podstawy życia w kołchozie, osłabia jego siłę gospodarczą i stwarza podatny grunt dla rozwoju niezadowolenia wśród kołchoźników.

Równocześnie w niektórych rejonach wykryto przypadki agitacji antyradzieckiej, którą organizują niektórzy z przesiedleńców. Ma ona na celu rozpad systemu kołchozowego, dezorganizację planowanych prac, upadek dyscypliny pracy. Często napotykamy jaskrawe przejawy antysemityzmu, co powoduje wzrost nastrojów antysemickich także wśród miejscowej ludności. Jednak kierownictwo rejonowych organizacji partyjnych i rad rejonów zbyt słabo reagują na zaistniałe zdarzenia nie przywiązując istotnego znaczenia do przejawów antysemityzmu, nie prowadzą z nim aktywnej walki, nie wyjaśniają mieszkańcom jego kontrrewolucyjnego charakteru.

Obwodowy Komitet Wykonawczy Rady Delegatów Robotniczych i Biuro Komitetu Obwodowego KP(b)K postanawiają:

  1. Zobowiązać sekretarzy komitetów rejonowych KP(b)K i przewodniczących rejonowych rad delegatów robotniczych do przedyskutowania problemu zatrudnienia przesiedleńców na posiedzeniach komitetów i rad rejonów, zaplanowania i przedsięwzięcia konkretnych działań w celu usunięcia istniejących niedociągnięć, tak by najpóźniej do dnia 1 lutego stworzyć przesiedleńcom normalne warunki mieszkalno-bytowe.

  2. Zobowiązać:

    Obwodowy Wydział Zdrowia i wydziały rejonowe do zapewnienia przesiedleńcom pomocy medycznej, zorganizowania ścisłej kontroli sanitarnej i przeprowadzenia akcji oświatowej w tym zakresie.

    Tow. Moczanową do delegowania grupy lekarzy do rejonu frunzeńskiego - w celu zapewnienia niezbędnej pomocy medycznej chorym na tyfus i odrę i organizacji izolatoriów.

  3. Zaangażowanie wszystkich przesiedleńców do prac produkcyjnych w kołchozach należy postawić jako jedno z głównych zadań stojących przed komitetami rejonowymi partii i rejonowymi komitetami wykonawczymi. Dokładnie należy przesiedleńcom wyjaśnić, że tylko bezpośrednio uczestnicząc w pracach kołchozu mogą zapewnić sobie środki do życia. Powszechne zaangażowanie obywateli polskich w prace kołchozów należy organizować w ten sposób, by każdy miał jasno postawione zadanie do wykonania, obowiązywać musi ścisła kontrola czasu pracy a wynagrodzenia powinny dokładnie odpowiadać ustalonej wycenie wykonanych prac.

  4. Zobowiązać komitety rejonowe KP(b)K, podstawowe organizacje partyjne, rejonowe komitety wykonawcze rad delegatów robotniczych do powszechnego nasilenia prac partyjnej i polityczno-wychowawczej wśród mas - zarówno ludności miejscowej, ewakuowanych i przesiedleńców. Prace te powinny być nakierowane na:

    1. wykonania polecenia tow. STALINA o zwiększeniu pomocy dla frontu, które wydał on w swoim wystąpieniu w dniu 6 listopada a także w przemówieniu w dniu 7 listopada,

    2. realizację konkretnych zadań podjętych w odpowiedzi na apel kołchoźników spółdzielni rolniczej „Bolszewik” w rejonie mierkieńskim obwodu dżambulskiego,

    3. uświadomienie przyjaznych więzi między narodami ZSRR i Polski i wspólnych interesów związanych z rozgromieniem faszystowskich Niemiec,

    4. wyjaśnienie kontrrewolucyjnej istoty antysemityzmu,

    5. wszechstronne umocnienie siły i zaplecza Armii Czerwonej poprzez zdecydowane zwalczanie wrogiego nastawienia i rozpowszechnianych prowokacyjnych informacji.

      Do prowadzenia pracy partyjnej i politycznej należy spośród najlepiej przygotowanych i sprawdzonych komunistów oraz komsomolców dobrać grupę prelegentów i zatwierdzić ją na posiedzeniu biura komitetu rejonowego. Seminaria prowadzone przez prelegentów organizować nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. W każdym kołchozie należy mieć agitatorów. Prace grup agitacyjnych w kołchozach należy podtrzymywać poprzez zwoływanie seminariów i prowadzenia zebrań szkoleniowych.

      Komitetom rejonowym KB(b)K należy uświadomić możliwość zaangażowania w prace partyjne i polityczne wśród mas sprawdzonych komunistów i komsomolców spośród ewakuowanych.

  5. Zobowiązać komitety rejonowe KP(b)K, podstawowe organizacje partyjne, rejonowe komitety wykonawcze rad delegatów robotniczych do jak najbardziej stanowczego zwalczania w terenie wszelkich prób podsycania antysemityzmu. Każdy komunista, każdy komsomolec, każdy uczciwy obywatel radziecki napotykając przejawy antysemickich nastrojów, powinien ujawniać rozpowszechniające je osoby jako bezpośrednich sojuszników wroga.

    Polecić Prokuratorowi Obwodowemu tow. Kusznieriewowi przejawy antysemityzmu ze strony obywateli radzieckich wyjaśniać w terminie pięciu dni a winnych pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

  6. Poinformować KC KP(b)K i Radę Komisarzy Ludowych Kazachskiej SRR o bardzo ciężkiej sytuacji żywnościowej wśród przesiedleńców aby w związku z tym okazać im pomoc ze strony państwa.

  7. Kontrolę wykonania niniejszego postanowienia powierzyć Wydziałowi Kadr oraz Wydziałowi Agitacji i Propagandy Obwodowego Komitetu KP(b)K. W pierwszej połowie lutego skontrolować rejony w zakresie realizacji niniejszego postanowienia. Wyniki przedyskutować na wspólnym posiedzeniu Biura Obwodowego Komitetu KP(b)K i Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rad Delegatów Robotniczych Obwodu Południowo-Kazachstańskiego /Sagintajew/

Sekretarz Komitetu Obwodowego KP(b)K Nieczajew

Maszynopis w jez. rosyjskim, tłumaczenie Janusz Kobryń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lista nauczycieli i wychowawców - Polaków w rejonie dżuwalińskim

  Lista nauczycieli i wychowawców - Polaków w rejonie dżuwalińskim Nazwisko, imię, imię ojca Stanowis...