Zatwierdzam
-listopada 1941 r.
Przew. Płd-Kaz.Obw. Kom.Wyk. Sagintajew
Plan działań przeciwepidemicznych na sezon jesienno-zimowy dla obwodu południowo-kazachstańskiego.
Walka z tyfusami przenoszonymi przez pasożyty [plamisty i brzuszny]
Ludność kołchozów i sowchozów w całym obwodzie poddać zabiegom sanitarnym. W tym celu:
We wszystkich centrach rejonów przeprowadzić instruktaż wśród pracowników medycznych, nauczycieli, przewodniczących kołchozów. Członków Czerwonego Krzyża itp. przeszkolić w zakresie przeprowadzania najprostszej [oryg. prymitywnej] dezynfekcji, dezynsekcji miejsc zamieszkania, odzieży, skóry, pościeli wyznaczając jako instruktorów sanitarnych w kołchozach przygotowanych towarzyszy (wszystkie rejonowe wydz. zdrowia oraz kierownicy do 20 XI 1941 r.)
We wszystkich kołchozach ustanowić instruktorów sanitarnych i utworzyć stałe punkty kontroli sanitarnej (jw. do 17 XI i 23 XI)
W punktach kontroli sanitarnej kierowanych przez instruktorów przeprowadzić walne zebrania kołchoźników i wyjaśnić im konieczność przeprowadzenia elementarnych działań sanitarnych i przeciwepidemicznych, zorganizować i przeprowadzić wymienione kompleksowe działania dezynsekcyjne a także zająć się kwestią realizacji dekretu Rady Komisarzy Ludowych KazSRR №830 z dn.29 października 1941 r. w sprawie budowy kołchozowych łaźni [bań]. (do 25 XI i 1 XII)
Instruktorów sanitarnych zobowiązać do prowadzenia regularnej kontroli i przeprowadzania zabiegów sanitarnych wobec wszystkich kołchoźników i całej ludności.
Odpowiedzialność za jakość i terminowe wykonanie tych prac ponoszą kierownicy rejonowych wydziałów zdrowia oraz kierownicy punktów lekarskich i felczerskich.
Lekarzom: Szternowi, Bykowowi, poleca się stworzenie krótkiej instrukcji dla popularyzacji dezynsekcji w kołchozach i sowchozach. Doktorowi Katolikowowi poleca się napisanie krótkiego artykułu do gazet w językach rosyjskim, kazachskim i uzbeckim. (do 11 XI)
Wydziały Zdrowia w rejonach: pachta-aralskim, dżuwalińskim, lengierskim, turkiestańskim, tiulkubaskim, czajanowskim, szaulderskim, aryskim oraz Miejski Wydz. Zdrowia m. Czimkient zobowiązać do odszukania i wyremontowania istniejących łaźni-pryszniców i zabezpieczenia ich bezawaryjnej pracy, konserwacji i obsługi (do 25 XI).
Uzgodnić z Obw. Wydz. Zdrowia sprawę pozostawienia w dyspozycji stacji epidemiologicznych samochodów wyposażonych w prysznice i komory dezynfekcyjne (Obw. Wydz. Zdrowia i Wydz. Zdrowia m. Czimkient do 12 XI).
Miejski Wydz. Zdrowia ma przekazać Wydz. Komunalnemu komorę [dezynfekcyjną systemu] Rubnera, tee ostatni ma ją zainstalować przy łaźni miejskiej i wyremontować na [swój?] koszt (do 15 XI).
Zobowiązać kierownika szpitala tow. Łazarkiewicza do zamontowania i wypozażenia komory [dezynfekcyjnej systemu] Krupina w pomieszczeniu dawnej komory dezynfekcyjnej szpitala miejskiego (do 20 XI).
Zaproponować dyrektorowi Zakładu Przeróbki Ołowiu dokończenie budowy komory dezynfekcyjnej przy łaźni (do 1 XII).
Dyrektorów czymkienckich zakładów pracy: cegielni, olejarni, gorzelni, przeróbki bawełny oraz innych znajdujących się w obwodzie, a także dyrektorów sowchozów hodowlanych zobowiązać do budowy przy łaźniach komór dezynfekcyjnych o pojemności 20 kompletów. Organy Inspekcji Sanitarnej zobowiązać do przeprowadzenia i instruktażu i kontroli wykonania budów (dyrektorzy zakładów i sowchozów do 1 i 10 XII).
Przeprowadzić kontrolę posiadanych w obwodzie środków dezynfekcyjnych i poprzez system rozdziału zabezpieczyć najbardziej zagrożone rojony (obw. Epidemiolog tow. Mirins do 15 XII).
Dyrektorzy sowchozów, przedsiębiorstw, szkół, miejsc zakwaterowania odpowiedzialni są osobiście za:
zabezpieczenie regularnych, lecz nie rzadziej niż raz w ciągu dekady [dziesięciu dni] zabiegów sanitarnych na mieszkańcach miejsc zakwaterowania (jednoczesne: mycie w łaźni, strzyżenie włosów, dezynsekcja odzieży), a w przypadkach pojawienia się tyfusu powrotnego lub plamistego przeprowadzać cyklicznie pełne zabiegi sanitarne (pisma do kierownictwa sporządzi tow. Katolikow).
Nie rzadziej niż raz na dziesięć dni organizować oględziny uczniów i ich bielizny, nie dopuszczać na zajęcia uczniów, u których stwierdzono insekty i zorganizować dezynsekcję.
Wraz z członkami Czerwonego Krzyża zorganizować punkty kontroli sanitarnej w szkołach, zakładach przemysłowych, sowchozach, kołchozach (kier. wydziałów zdrowia)
Naczelnika Punktu Ewakuacyjnego, tow. Majakina, zobowiązać do:
wszystkich przybywających pociągami z ewakuowaną ludnością i kierowanych do rejonów poddać zabiegom sanitarnym, także tych, którzy pozostają w Czymkiencie.
Przy Punkcie Ewakuacyjnym na stacji Czymkient zorganizować izolatorium na 25 łóżek (do 15 XI).
Zapewnić przekazanie wszystkich chorych, u których wykryto przypadki choroby zakaźnej do Miejskiego Wydz. Zdrowia w celu hospitalizacji, za co odpowiada kierownik, tow. Rabicki.
Polecić Obwodowemy Wydz. Zdrowia i Obw. Zarządowi Milicji aby osoby ewakuowane i przemieszczane przybywające do Czymkientu i osad robotniczych nie mogły być meldowane bez okazania zaświadczenia o przeprowadzonych zabiegach sanitarnych. Przewodniczących rad wiejskich i kołchozów zobowiązać do przeprowadzania zabiegów sanitarnych dla tych ewakuowanych, którzy nie okazali zaświadczenia o ich przeprowadzeniu przez Punkt Ewakuacyjny w Czymkiencie (do 15 XI)
Kierownika Obwodowego Wydziały Gospodarczego, tow. Konstantinowa, zobowiązać do skontrolowania realizacji Postanowienia Rady Komisarzy Ludowych Kazachskiej SRR z dn. 29 października 1941 roku o budowie łaźni w centrach rejonów do dnia 20 grudnia bieżącego roku, a także podjąć działania w celu zapewnienia sprawnej pracy łaźni rejonowych.
Kierowników rejonowych i miejskich wydziałów zdrowia zobowiązać do zapewnienia hospitalizacji 100% chorych na tyfus plamisty przy wykorzystaniu istniejących zasobów łóżek na oddziałach wewnętrznych, a w razie konieczności do utworzenia specjalnych oddziałów dla chorych na tyfus plamisty przeznaczając na ten cel w pierwszej kolejności pomieszczenia w miejscowościach: Aryś, Sary-Agacz, Kieliess, Gazyłkient, Czymkient, Sajramie-Mankiencie, Gieorgijewce, Lengier-Ugle, Burnom-Oktiabrskim, Turkiestanie.
Niezwłocznie zabezpieczyć staranną dezynfekcję i dezynsekcję w istniejących ogniskach (nie później niż 6 godzin w miastach i 24 godzin we wsiach od momentu otrzymania informacji o zachorowaniach).
Przez 21 dni prowadzić obserwację osób mających kontakty z chorymi w ogniskach tyfusu plamistego (mierzenie temperatury).
Grupa chorób dziecięcych
Kierowników miejskich i rejonowych wydziałów zdrowia, przychodni i ambulatoriów w miastach i wsiach:
zabezpieczyć 100% hospitalizację chorych na dyfteryt i szkarlatynę, a także wszystkich komplikacji odry, a także we właściwym czasie przeprowadzić staranną dezynfekcję ognisk;
zabezpieczyć przeprowadzenie w odpowiednim czasie seroprofilaktyki u wszystkich osób mających kontakt z dziećmi chorymi na odrę w ciągu 3 dni od momentu pojawienia się wysypki u chorego;
we wszystkich rejonach zakończyć plan szczepień przeciwko dyfterytowi i ospie do dnia 20 grudnia 1941 roku.
Grupa chorób odkleszczowych:
Zobowiązać kierowników miejskich i rejonowych wydziałów zdrowia, zabezpieczyć 100% hospitalizację chorych na tyfus brzuszny, dyfteryt i toksyczną biegunkę a także we właściwym czasie przeprowadzić staranną dezynfekcję ognisk;
Zaproponować Komitetowi Wykonawczemu Miejskiej Rady wydzielenie pomieszczeń na 75 łóżek dziecięcych dla hospitalizacji chorych z infekcjami jelitowymi.
Działania ogólne:
Zobowiązać naczelników stacji Czymkient, Aryś, Turkiestan doprowadzić do porządku stacje i tereny przyległe, zapewnić regularne sprzątanie i zabiegi sanitarne. W celu zapewnienia praktycznej pomocy organom ochrony zdrowia w realizacji niniejszego planu delegować na miejsca, do rejonów 9 pracowników medycznych.
W celu zapewnienia przeprowadzania nadzwyczajnych działań przeciwepidemicznych przy Obw. Wydz. Zdrowia utworzyć rezerwę z 10 lekarzy i 20 pracowników medycznych średniego szczebla.
W Czymkiencie przeprowadzić społeczną akcję kontroli mieszkań w okresach dziesięciodniowych w zelu wykrycia chorych na choroby zakaźne (Obw. Wydz. Zdrowia tow. Katolikow, tow. Mirins)
Czymkient
Kierownik Obwodowego Wydziału Zdrowia /Katolikow/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz