Południowo-Kazachstański Obwodowy Wydział Oświaty
Raport № 4 o Lengierskim Domu Dziecka № 15 na dzień 20 listopada 1944 r.
Dyrektor domu dziecka Kiczkimbajew Iljas Urawbajewicz, urodzony w roku 1907, wykształcenie niepełne wyższe pedagogiczne, staż pracy pedagogicznej 15 lat, w tym domu dziecka od roku 1943.
Dom dziecka istniał w okresie przedwojennym, obecnie ma charakter mieszany, włączono do niego ewakuowany Stalingradzki Dom Dziecka z kontyngentem dzieci 30 os.
Planowy kontyngent 175 os., faktycznie na dzień 20 XI stan wynosi 180 os. Dom dziecka znajduje się w os. Pierwomajewka, 12 km od stacji kolejowej Lengier. Budynki domu dziecka rozmieszczone się w różnych miejscach osady, jest izolator. Wyposażenie domu dziecka jest niedostateczne. Brakuje zwłaszcza pościeli, oświetlenie jest naftowe. W okresie 1941-1943 skierowano do pracy i rodzin zastępczych 74 os., z czego do zakładów pracy – 13; do kołchozu – 1; do nauki 58 os.; do rodzin zastępczych i adopcji – 14; zwrócono rodzicom – 143.
Przed mianowaniem tow. Kiczkimbajewa na stanowisko dyrektora Domu Dziecka № 15 placówka ta znajdowała się w ruinie, do czego doprowadził poprzedni dyrektor.
W czasie swojej pracy, od roku 1943, tow. Kiczkimbajew wyprowadził Dom Dziecka № 15 ze stanu ruiny i dobrze zorganizował jego pracę. Obecnie przy domu dziecka działa dobrze zorganizowane gospodarstwo pomocnicze o pow. 9 ha, z pogłowiem zwierząt 135 szt.
W roku 1944 dom dziecka obsiał: kukurydzy 0,5 ha; jęczmienia 2 ha; ziemniaków 0,5 ha; buraków ćwikłowych 0,5 ha; warzyw 4 ha; ryżu 1,5 ha. Z własnego gospodarstwa pomocniczego zebrano: ziemniaków 1 tona; kapusty 1 tona; buraków ćwikłowych 2 tony; cebuli 1 tona; kukurydzy 2 tony; jęczmienia 1 tona; ryżu 2 tony. Z ogólnej liczby zwierząt dom dziecka posiada: koni 6; krów 37; cieląt 15; wołów roboczych 6; owiec 61.
Praca wychowawcza prowadzona jest na zadowalającym poziomie. Dyrektor domu dziecka i wychowawcy mają swoje plany pracy. Postęp wykonania planów jest systematycznie kontrolowany. Dzieci uczą się w szkole na dwie zmiany. Dom dziecka jest w kontakcie ze szkołą. Szczególnie dobrze zorganizowana jest praca organizacji komsomolskiej i pionierskiej.
Za rok 1943/1944 dom dziecka osiągnął następujące wyniki: z ogólnej liczby wychowanków 162, objęto nauką 120, nie objętych 42, z czego: przedszkolaków 3; przerośniętych 2; nowoprzybyłych 10, chorych 11; z innych przyczyn 6; repetentów 6; wzorowych 6; opóźnionych 15.
Przy domu dziecka działają koła: chóralne, teatralne, wychowania fizycznego.
Przy domu dziecka działają warsztaty: krawiecka i szewska. Nauką zawodu objęto 30 osób.
Latem dom dziecka zorganizował obóz pionierski w sadzie owocowym w pobliżu swojego gospodarstwa pomocniczego, gdzie kurowało się 140 dzieci.
Remont pomieszczeń mieszkalnych i przeznaczonych dla zwierząt zakończył się w wyznaczonym czasie.
Przeprowadzono remont kapitalny i bieżący. Przydzielony węgiel, w ilości 40 ton, jest przywożony. Prócz węgla dom dziecka przygotował ok. 30 m³ drewna.
Nie zapewniono dostatecznej ilości kadr, potrzebni są wychowawcy.
Za dobrą pracę Obwodowy Wydział Oświaty przekazał dyrektorowi domu dziecka, tow. Kiczkimbajewowi, wyrazy wdzięczności i przedstawił jego kandydaturę do republikańskiego odznaczenia.
Kierownik Wydziału Domów Dziecka (Pikulin)
Inspektor ds. domów dziecka (Łysowa)
[Maszynopis w języku rosyjskim, tłum. Janusz Kobryń]
A.O.Sz. F.121, op.1, sw. 195, d. 1971, s.17
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dostępna publikacja „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie. Cz. I”
Link do sklepu internetowego Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie” – relacja z badań terenowych i archiwalnych przedstawia rezulta...

-
15 sierpnia 2024 roku w Centralnej Bibliotece Rejonowej w Szołakkorganie (obwód turkiestański, Kazachstan) odbyło się spotkanie w formacie ...
-
Wystawa „Kuźnia. Schmiede”. Z historii miejskiej kuźni w Habelschwerdt/Bystrzycy Kłodzkiej eksponowana jest w podziemiach dawnego więzienia...
-
Informacje o zaopatrzeniu domów dziecka w warzywa na sezon zimowy. Stan na 20 XI 1944 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz